Община Видин продължава подкрепата си за археологическите разкопки на антична Бонония

      Започнаха археологическите разкопки на антична Бонония във Видин.

Началото на сезона за настоящата година бе поставено вчера.

По този повод кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков посети археологическите разкопки на антична Бонония и се срещна на място с ръководителя на екипа доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН.

Заедно с него бяха заместник-кметът Борислава Борисова и директорът на Общинското предприятие „Чистота, озеленяване и благоустройство“ Емилиян Евтимов.

„Светът трябва да види, че Бонония, която е на две хиляди години, както и Рациария, са неотлъчна обща част от туристическата атракция, която подготвяме за в бъдеще. Виждате, че всеки посещава Видин, за да види капиите, „Баба Вида“, сега ще види и разкопките от времето на римската епоха“ – коментира д-р Ценков.

Доц. Димитров каза, че благодарение на финансирането от Община Видин и от Министерството на културата, проучването може да продължи повече от три месеца. Той обясни, че това ще бъдат най-големите разкопки, извършвани някога на римския град Бонония.

Целта е да се продължи проучването на историята на Видин от I до XXI век (един от градовете в България с най-дълга история и най-дълбоки култури пластове) и да се социализира обекта. Досега римска Бонония не се виждаше никъде. „С тези разкопки, продължаващи десетина години, ние разкриваме цялата западна крепостна стена, две от кулите, западната порта на града, части от укрепената територия във вътрешността. Целта е да оставим в центъра на Видин един нов, автентичен туристически обект – тази стена с височина от 4 м и десетоъгълни кули, които ги няма никъде в България и са най-големите от този период. Планираме към края на тазгодишните разкопки да сме готови с проучването на този парцел, което да предразположи вече един проект на Община Видин за консервация, реставрация и пълната социализация на паметника чрез кандидатстване по програми, след необходимите съгласувания с Министерството на културата и Националния институт за недвижимо културно наследство, така че тази сериозно и дългогодишно проучвана крепостна стена да се превърне в археологически парк в центъра на Видин“ - отбеляза ръководителят на екипа. Той допълни още, че нивото на римската крепост ще бъде експонирано приблизително на сегашното ниво – това е периодът на най-силното развитие на Римската империя, по времето на император Константин, началото на IV век.

Една много добра предпоставка е, че цялата римска стена, особено кулите и това, което се очаква при продължаване на проучването  по посока към Военното окръжие - всички тези исторически ценности са  запазени в автентичен вид, т.е. има една истинска част от римска Бонония.

Д-р Ценков съобщи, че се обсъжда вариант да се разкрие и северната римска стена около „Баба Вида“, за да се включи в целия ансамбъл. „За Видин е изключително важно старата градска стена от XVII век, която е турската, с „Шарампоя“, да се поддържат. Сега даже изпратихме писмо до Министерството на културата за съгласуване за почистване на рова – казвам го, за да знаят нашите съграждани, че никой не си позволява да пипа каквото и да било, въпреки упреците на некомпетентни хора. Общината не може да остави градската стена да се руши от растителността. Работим заедно в посока капиите, градската стена, всичко около „Баба Вида“ и разкопките на Бонония да бъде един страхотен ансамбъл, който да даде много ясна визия какво е представлявал Видин през вековете“ – заяви видинският кмет.

Борислава Борисова подчерта, че тази година са отделени 60 000 лв. от бюджета на Общината за разкопките или 20% повече, отколкото през 2022 г. „Освен с финансова подкрепа, ние подпомагаме и с работна ръка, и с техника от страна на ОП „Чистота, озеленяване и благоустройство“ – каза още тя.

        Доц. Димитров благодари на кмета и общинското ръководство и отбеляза, че съвместната дейност с Общината и с предприятието са много важни, за да се осъществят разкопките, тъй като обектът се намира в урбанизирана територия. Той допълни, че общите усилия ще продължат и в бъдеще, когато се предвижда тази зона да се превърне в паркова среда и по идея на кмета д-р Ценков да се направи една малка експозиция в стара сграда, която да се възстанови, в близост до обекта.