CAP4US

Основната информация, която касае интервенциите в областта на биологичното земеделие, е събрана на едно място. Тя представя основните изисквания и цели да улесни кандидатите при изпълнението на доброволно поетите от тях ангажименти.

Четете още: Всичко основно за агроекологичните интервенции на едно място

В презентацията, подготвена от Министерството на земеделието, се посочва каква информация и документи към заявлението за подпомагане трябва да предоставите на ДФЗ, както и какви са сроковете за това съгласно Наредба № 9 от 2023 г.

Общи изисквания по отделните интервенции

•    Земеделските стопани бенефициенти по интервенциите трябва водят дневник за извършваните биологични дейности в земеделското стопанство.

•    Земеделските стопани са длъжни да спазват изискванията на Регламент (ЕС) 2018/848 относно биологичното производство и етикетирането на биологични продукти.

•    От Кампания 2024 по интервенцията ще могат да бъдат заявявани и площи с едногодишни и многогодишни фуражни култури, които са влезли в система на контрол до 31.12. на предходната година.

•    Бенефициентите по операция „Плащания за преминаване към биологично растениевъдство“ най-късно до 31 декември на петата година от поетия многогодишен ангажимент трябва най-малко веднъж да са получили сертификат по чл. 35 от Регламент (ЕС) 2018/848 (биологичен сертификат) за цялата подпомогната площ.

•    Бенефициентите по операция „Плащания за преминаване към биологично растениевъдство“ към края на поетия многогодишен ангажимент трябва да имат произведена биологична продукция от заявените парцели и заявената култура, формираща размера на подпомагане. 

•    Бенефициентите по операция „Плащания за поддържане на биологично растениевъдство“ за всяка година от периода на многогодишния си ангажимент трябва да: 

1. имат произведена биологична продукция от заявения земеделски парцел, формиращ размера на подпомагането в годината на издаването на сертификата по чл. 35 от Регламент (ЕС) 2018/848; 
2. имат реализирана биологична продукция от всяка заявена култура, формираща размера на подпомагане. 

При изпълнение на операцията се дава възможност за заявяването на площи с трайни насаждения, които са в системата на контрол и в младенчески период да не се изискват доказателства за добита биологична продукция и реализация на същата, но кандидатът трябва да предостави документ от дипломиран агроном, който удостоверява, че насажденията не са встъпили в плододаване. 

•    Не могат да участват за подпомагане по операция „Плащания за преминаване към биологично растениевъдство“ площите: 

1. подпомогнати по мярка 11 „Биологично земеделие“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 - 2020 г.; или 
2. за които е бил отнет сертификат и/или за които е започнал нов преходен период. 

•    Земеделските стопани, заявили подпомагане по някоя от операциите по интервенция „Биологично пчеларство“, трябва да заявяват и да отглеждат най-малко 20 броя пчелни семейства по време на изпълнявания ангажимент. 

•    Бенефициентите по операция „Плащания за преминаване към биологично пчеларство“ трябва да получат сертификат по чл. 35 от Регламент (ЕС) 2018/848 (биологичен сертификат), удостоверяващ биологичния статус на стопанството, издаден не по-късно от 31 май на годината, следваща годината на кандидатстване. 

•    Бенефициентите по операция „Плащания за поддържане на биологично пчеларство“ за всяка година от периода на многогодишния си ангажимент трябва да: 

1. имат произведена биологична продукция от заявените пчелни семейства, формиращи размера на подпомагането за годината на издаването на сертификата по чл. 35 от Регламент (ЕС) 2018/848; 
2. имат реализирана биологична продукция.

В презентацията може да прочетете още кой може да кандидатства, каква финансова помощ се отпуска за биологично растениевъдство, каква е продължителността на многогодишния ангажимент, какъв е териториалният обхват на интервенциите и други задължения.
 

Информационната кампания "ОСП работи за нас: По-зелени и умни!" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от ЕС.

Следете темата и на cap4us.agri.bg  

CAP4US