Някога чудили ли сте се за онези фотографи от дивата природа, които рискуват живота и крайниците, за да получат перфектния кадър? Това е Джоел Сарторе. Той работи в National Geographic от 25 години и има истории и белези в снимки. Той е основателят на „Фотосъкровищница“ (Photo Ark), най-голямата колекция от портрети в животински студия в света. Целта му е да накара обществеността да се грижи и да спасява видове от изчезване. Денис Стоянов улови в обектива си Джоел Сарторе и направи интервю с него.

Предаването „Фотосъкровицница“ ще се излъчи в две части по National Geographic Wild на 27 ноември от 18 и 19 часа.

Фотографът на National Geographic Джоел Сарторе поема на мисия да снима различни диви обитатели на амазонската дъждовна гора, като например гигантския броненосец.

Photo Ark стартира през 2005 г., когато жена ми Кати беше диагностицирана с рак на гърдата. Кариерата ми като фотограф на National Geographic внезапно спря, когато останах вкъщи, за да се грижа за нея и трите ни деца.

Минаха повече от 10 години и Кати вече е добре, но тази година у дома ми даде нова гледна точка за краткостта и крехкостта на живота. По това време бях на 42 и докато Кати се съвзе, един въпрос продължи да ме преследва: Как мога да накарам хората да се грижат, че можем да загубим половината от всички видове до края на следващия век?

Може би поредица от портрети, направени възможно най-просто и чисто, биха ни дали шанс да погледнем животните директно в очите и да видим, че има красота, грация и интелигентност в другите същества, с които споделяме планетата. Черно-белият фон изравнява игралното поле, правейки мишката толкова велика, колкото слон. В тези портрети те са равни.

Всички видове са жизненоважни за самото ни оцеляване; имаме нужда от пчели и дори мухи, които да опрашват плодовете и зеленчуците, които ядем. Нуждаем се от непокътната дъждовна гора, за да регулираме количеството валежи, които получаваме в райони, където отглеждаме култури. Но освен това, което има за нас, аз вярвам, че всеки вид има основно право да съществува.

По света се грижат за хората около 12 000 животински вида. Досега съм правил портрети на повече от 10 000 и ще продължим, докато не ги получим всички. Ще отнеме още около 10 години. Целта е да покажем на света как всъщност изглежда биологичното разнообразие и да накараме всички да се погрижат за спасяването на видове, докато все още има време.

Надявам се да се съгласите, че бъдещето на живота на Земята е нещо, което заслужава цялото ни внимание. Ако е така, моля, кажете на приятелите си, че ви е грижа за всички същества, големи и малки. Споделете снимките. Помогнете ни да празнуваме. Присъединете се към други, посветени на спасяването на видове и местообитания. Всички можем да направим разлика.

Чуйте интервюто на Денис Стоянов с Джоел Сарторе: