60,5% от всички 37 000 пловдивчани, гласували за Костадин Димитров, са дали своя вот за личността Костадин Димитров, а не за кандидата на ГЕРБ за кмет на Пловдив. Това показват анализите на социолозите от агенция "Тренд" след втория тур на местните избори. За новия кмет на града са гласували приоритетно избиратели, които са над 40 г., а  повече от младите са избрали опонента му проф. Старибратов, който загуби балотажа. Предварителните проучвания, още преди началото на предизборната кампания са отчели по-добрите позиции на Ивайло Старибратов, в сравнение с широко обсъжданата кандидатура на Манол Пейков.

Скандалът с машините на тези избори е оказал мобилизираща роля единствено за избирателите на ПП-ДБ, но това явление не важи за Пловдив, съобщи в интервю за Дарик социологът Eвелина Славкова, съосновател на агенция ТРЕНД, която по време на двата тура на изборите правеше своите допитвания и анализи в града на тепетата.

Евелина Славкова - ТРЕНД

Избирателите, гласували за Славчо Атанасов и листата на "Съединени за Пловдив", са предпочели Димитров пред Старибратов в съотношение 2 към 1, показват още изследванията на "Тренд". Тези, гласували за листа на „Възраждане“ и БСП на първи тур, се разпределят почти по равно между двамата опоненти на балотажа.

Неодобрението на т.нар. "сглобка", умората от изборите, недоверието в избирателната система, липсата на интрига и политическа формация, която се ползва с голямо доверие сред гласоподавателите, са основните причини за ниската избирателна активност. 

"Местните играчи осребриха" включването си в политиката чрез общинските съвети и районните кметства. Шарените местни парламенти са по-добра гаранция, че  властта  няма да се концентрира в една политическа сила или само около тесни  бизнес кръгове", смята още Eвелина Славкова.