"Персонални промени в ново правителство между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС при всички положения ще има. Ключова е фигурата на Асен Василев, който вероятно ще остане в новия кабинет. По-скоро през есента ще е големият конфликт и криза на управление, тъй като в края на юли става ясно как върви изпълнението на бюджета. За ГЕРБ е много по-важно да бъде оставен Асен Василев като коз, ако се наложат предсрочни избори. Несправяването на финансовия министър е сериозен аргумент да се прекрати едно управление".  

Това прогнозира в интервю за Дарик Варна политологът Татяна Буруджиева. Според нея е по-вероятно да бъде съставено ново правителство, но вече не под формата на „сглобка“.

„Самият факт, че се водят интензивни преговори и в последните дни не са толкова публични разправиите по тях, ме кара да мисля, че може да се състави правителство. Тотоално се смени начина, по който въобще се преговаря за правителство. Като че ли се смени и формулата на цялостното управление. В никакъв случай вече не се говори за ротация, а за форма на коалиционно управление, не на сглобка“.

Свърши се етапа на нежелание и категорично символно отричане на споделяне на властта. Преговорите текат по повод на споделяне на властта в изпълнителната власт, коментира още Буруджиева.

„С публичността се избягва излишното напрежение и скандали, което предизвика всяка поява на неопитни политици, които се опитват да наименуват с други думи неща, които наричаме по определен начин, както е в случая със сглобката.“

"Меморандумът на практика преобърна целия преговорен процес. Затвори вратата за договорките, които бяха преди 9 месеца в началото на това правителство, и отвори възможността ГЕРБ да застане в нова позиция на водене на преговори. Преди 9 месеца ГЕРБ бяха в изолация и отстъпваха при съставянето на правителство. Сега преговорите се водят на терена, който представлява електоралните резултати. Сега първата политическа сила вече си взима част от властта, макар че ще я сподели в равни обеми, въпреки че това не е електоралното представителство".

Предстоящите европейски избори са ключови, смята доц. Буруджиева.

„Ще се води дебат в Европа и нашите представители имат пореден шанс да представят все пак позицията на България. Не е просто право, а отговорност на обикновения гражданин да гласува.

Европейските избори обикновено показват тенденциите вътре в партийната система в България. Дават категоричен отговор на въпроса какво е здравето на отделните партиите и може много ясно да се види дали някъде има роене или разпад в някои ядра.“

Според политологът, при евентуални предсрочни парламентарни избори вариантът избори 2 в 1 с европейските не е най-добрият. „Малко по-различна е организацията за двата вота. Затова най-вероятно няма да са в един ден.“

Татяна Буруджиева коментира и политическата ситуация във Варна:

„Варна е много интересен пример за това, което се случва в много от другите градове - наличието на многобройно представителство в общинските съвети на хора, които нямат общо с политическите партии в управлението на държавата. Тук има и една много интересна тенденция за дълги кметски мандати, което не е характерно за редица други градове. Има концентрация на общински съветници, които могат да преобърнат ситуацията. От друга страна в местния парламент във Варна влизат хора, които могат да имат най-добри намерения и желание да се справят, но много тежка е некомпетентността по отношение на това какво и как се прави в местната власт".  

Доц. Татяна Буруджиева е във Варна по покана на писателя Христо Стоянов и областния областния координатор на ГЕРБ – Варна Иван Портних.  На среща в Радио Варна в 18.00 часа тази вечер ще бъдат обсъдени актуалните политически проблеми в страната, предизвикателствата в международната  обстановка, предстоящите избори за ЕП и други въпроси. Срещата е открита  за всички желаещи.