Гора върху терен от 4.624 дка мочурище засадиха студенти от Аграрния факултет на Тракийски университет-Стара Загора край димитровградското село Райново по проект на местното читалище „Марица-2008“. По Програма „Политики за младежта в сферата на околната среда“ на МОСВ то изпълнява проекта „Опазване биоразнообразието по поречието на река Марица“. Част от дейностите е и възстановяване на крайречни заливни гори чрез засаждане на характерни видове.  


В залесителната акция се включиха възпитаници на Аграрния факултет на Тракийски университет – Стара Загора, водени от проф. Диян Георгиев. Фиданки от черна топола засадиха те върху общинския имот в землището на село Райново, предоставен за безвъзмездно ползване на читалището от Общинския съвет. Факултетът е партньор по проекта на райновското читалище, както и БДЗП–Хасково.


Като част от дейностите са поставени и 30 къщички за хралупогнездящи видове птици в общините Хасково, Димитровград и Симеоновград. В средни училища в тях бе представена фото изложбата на Богдан Боев „Биоразнообразието на Марица“ и пред учениците бяха изнесени лекции по темата.


Стойността на проекта е 6000 лева, от които 1000 лева собствени средства на НЧ „Марица-2008“. Целта му е опазване биоразнообразието по поречието на река Марица.


Проекта по Програма „Младежи за околна среда“ на Министерство на околната среда и водите читалището в с. Райново изпълнява чрез възлагане от Басейнова дирекция за управление на водите „Източнобеломорски район“ – Пловдив.