Заради оскъдните валежи и топлите зими сред растенията, които се засаждат във Варна, трябва все повече да преобладават средиземноморските видове. Това заяви в студиото на Дарик председателят на Съюза на ландшафтните архитекти във Варна Стояна Кириш, която коментира  отражението на климатичните промени върху растителността.

В последните години масово умират туите, защото климатът се променя и става все по-топло. Те трябва да бъдат заменяни с други дървета. Почти всички широколистни видове са подходящи, защото издържат без поливане. Такива са също декоративните треви и многогодишните цветя. За палмите все още е рано да не се прибират през зимата. Те са в контейнери и коренът им е изложен на ниски температури. Тези, които са засадени в земята, няма нужда да се зазимяват, ако зимата не е сурова”.

Варна има нужда от стратегия за зелената система в дългосрочен план период от 5-10 години, смята Кириш.

В общината трябва да има самостоятелно звено от проектиране, изграждане, поддръжка и контрол на зелената система. Сега в различните дирекции има назначени ландшафтни архитекти, но те не работят заедно. Има много добри специалисти в общината, но резултатите ще бъдат по-добри, ако те се концентрират на едно място. Няма добро планиране и бюджетиране. Идва момент в средата на годината, когато бюджетът вече изразходван. В град като Варна не можем да минем изцяло на многогодишни цветя. В централните части и по пешеходните зони трябва да има повече лукс, каквито са едногодишните цветя. Безсмислено е да влагат пари за скъпи дървета и храсти, ако няма изградени поливни системи, защото растенията умират за два сезона”.

Кириш съветва при зацветяването да се подбират растенията от една група според изискванията им за слънце и вода, за да не умират част от тях от пресушаване или от прекалено поливане.

 „Сукулентните растения са най-малко взискателни за вода. Калдъръмчето и делоспермата също цъфтят цяло лято. За сенчести места препоръчвам хостите, винка, декоративния здравец и сакъз. Не препоръчвам чемшира, защото много боледува през последните години в градска среда. Той може да бъде заменен от лоницера (орлов нокът), радис или птиче грозде. Едногодишните цветя дават добър декоративен ефект. Почти всичко вече се отглежда в контейнери и не нужно да се спазват срокове за засаждането им. Тази година любимите ми цветя са декоративни савии, които са многогодишни и цъфтят цяло лято”.

Като екзотичен растения Кириш определя тези, които изискват по-специални грижи през зимата като палмата и калистемона.

„Няма растения, които са отровни на допир. Има такива, чиито плодове могат да доведат до дискомфорт, като птичето грозде и киса.

В Съюза на ландшафтните архитекти във Варна членуват 15 души. Според Кириш в морския град трябва да има повече специалисти.