Белчо Христов, който освен биолог, диетолог фитнес инструктор е и суплементарист, говори в интервю за Дарик радио и dsport за разликата между допинг препаратите и хранителните добавки. 

"В предишните 2 епизода говорихме за хренене, за индивидуално изчислени калории, за сезонност в подготовка, предсъстезателен и състезателен период и т.н. Всичко това е свързано с целите на атлета.Хранителните добавки енещо, което има хранителна стойност и трябва да бъде добавено към менюто на хранене.Те трябва да бъдат приемани само, ако се спазва строго индивидуална хранителна стратегия, иначе ще се обезсмисли техният прием. Те започват да работят тогава, не само когато суплементарист поема подготовката на атлета, а и когато имаме затворен кръг от хранителна стратегия, тренировъчна стратегия в посока поставените цели. Най-накрая са и хранителните добавки. Тогава те ще вършат абсолютно същата функция както би я свършил търсеният и от незнаещия и търсещ бързи резултати допинг. 

По номенклатура допингът е всяко нещо, което повишава спортните постижения. Нелегалните препарати, които антидопинговата комисия в световен мащаб, търси, изидирва и наказва федерации, държави, атлети и т.н. са абсолютно всички без нито едно изключение синтетични препарати. В това число са всички пептидни хормони, говорим за хормон на растежа, инсулин, инсулино подобни...това са синтетимно създадени препарати. Същото се отнася и за познатите на мало и голямо анаболни стероиди, които могат да бъдат, които могат да са в инжекционна форма, или под формата на таблетки, хапчета и т.н. Електропоетинът също е допинг. Много звезди "изгърмяха" с него.  Допингът е наистина нещо, което драстично повишава спортните резултати. В допинг листата не влизат хранителните добавки. 

Защо вярвам в полезните свойства на хранителните добавки? Защото, както казах, когато един атлет спазва хранителна програма и ако хранителните добавки са правилно планирани, могат да се отключат много трайни резултати. 

Много атлети използват тестостеронови препарати. Това е изкуствен синтетичен тестостерон, който много бързо влиза в своята функция. Проблемът в чисто биологично и физиологично ниво за атлета, е че когато се вдига единият хормон, трябва да се вдигнат и всички останали. Тоест, когато вкарваме тестостерон, ние неглижираме нашия инсулин, разтежния хормон, защо не адреналина и кортизола. Това са продукти на нашите жлези с вътрешна секреция. Тук проблемът с допинга е, че се изпозват един-два препарата, които не са нанизани с цялостната физиология на човешкия организъм по принцип, тъй като ти вкарваш нещо в 100-кратно по-големи дози. А къде остават другите хоромни. Другият проблем за състезател, който ползва допинг е, че той руши своето здраве.

Като се използва допинг, много е важно да се отбележи и храненето. Храненето при допинг, няма нищо общо с храненето при натуралния атлет, както няма нищо общо схраненето на натуралния атлет с хранителни добавки. Положителното..., когато човек яде примерно 100 грама месо, най-полезният допинг в хубавия смисъл на думата, са храносмилателните ензими, защо те помагат вместо 60 % от пилешката пържола, организмът ни да усвои 80%. Тези 20 процента са повече аминокиселини за всички структури в човешкото тяло със съединителен характер. това могат да са мускули, кожа, сърдечно съдовата система. Това са структурите, които имат нуждаот ежечасна аминокиселинна база,   за да може както да се осигуряват всички процеси, дори когато има натоварване, такаи да се възстановява тялото при такъв тип натоварване. Ето ти пример за полезна и задължителна хранителна добавка. Да, хранителните добавки са задължителни, стига всичко да се прави правилно. Витамините и минералите!.... Имаме свръх натоварване, нямаме естествени компенсаторни механизми. Витамините и минералите са важни за всички ензимни процеси, които протичат в човешкия организъм, чрез което идва свежестта, тонуса, възстановяването, дори и по-добрите спортни резултати. Други важни компоненти за спортисти са продуктите за здраве-хондроитини, глюкозамини, колагени..


Чуйте цялото интервю в приложения звуков файл.