Димитровград днес е обгазен със серен диоксид, предупреждават от РИОСВ – Хасково. И посочват, че автоматичната измервателна станция е отчела превишения на алармения праг от 500 µg/m3 - в 10 часа - 990.4 µg/m3, в 11 часа – 1116,62 µg/m3, а в 12 часа – 1094,76 µg/m3. Прогнозата е за понижение нивото на серен диоксид в атмосферния въздух, посочват от екоинспекцията. Като причина от РИОСВ сочат, че са изхвърлени вредни вещества от ТЕЦ „Марица 3“ вследствие пусков режим след запалване на Парогенератор К-4 на енергиен блок 120 МВт късно снощи. Инспекцията е направила предписание за намаляване на работните мощности и в момента се извършва проверка на място. Препоръчва се гражданите на Димитровград да не напускат жилищните или работните помещения, като затворят плътно прозорците, да се избягва физическа дейност на открито. Най-застрашени от обгазяването са деца, възрастни и хора с астма, сърдечно-съдови или хронични белодробни заболявания, алармират от екоинспекцията.
===================================

Започна строителството по модернизацията на жп възел Пловдив. С първа копка зам.-министърът на транспорта и съобщенията Божидар Костадинов и генералният директор на НКЖИ инж. Златин Крумов дадоха старт на реконструкцията на участъците Пловдив-Крумово и Пловдив-Скутаре. След 3 години влаковете за морето ще се движат доста по-бързо - със 160 км/ч.


==================================

Съветниците от „Демократична България“ в Пловдив алармират Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) за хаотичното градоустройство в града. Според тях, два пъти месечно Общинският съвет в Пловдив приема десетки подробни устройствени планове (ПУП), въпреки възраженията им. Съветниците твърдят, че приемането на планове на отделни имоти преди приемането на Общия устройствен план (ОУП), който ще даде цялостната визия за градоустройството, застрашава както обществения интерес, така и частните интереси на предприемачите.
========================================

Декларация срещу агресията към медици разпространи Регионалната лекарска колегия – Хасково. В текста е записано: "Категорично осъждаме и оценяваме, като акт на насилие и жестокост поредното нападение срещу колеги - екипа на спешна помощ, отзовал се на адрес в помощ на нуждаещ се. Всеки един медик се нуждае от безопасни условия на труд, за да съумява да работи пълноценно и ефективно в полза на пациентите, а основната отговорност на институциите е да осигурят тази сигурност на работното място.  Декларираме своята пълна подкрепа към колегите и апелираме към всички отговорни институции за бързи и ефективни присъди на деятелите. Призоваваме за предприемане на решителни законови действия, които да предотвратят бъдещи посегателства над медицински персонал", се казва още в декларацията.


=============================================

Непоказвана творба на Константин Величков получи като дарение Художествената галерия "Станислав Доспевски" в Пазарджик. Живописната творба "Момиче от Флоренция" е рисувана в последната четвърт на XIX век. Портретът е наследствена, семейна собственост, предоставен от Елена Урумова-Стефанова. От Галерията изказват благодарност за значимото дарение и обещават занапред то ще бъде достояние за всеки любител на изкуството. Константин Величков е роден на 1 януари 1855 година в Татар Пазарджик. Завършва Императорския лицей в Цариград, учи правни науки в Париж. В периода 1886 – 1889 г. пребивава във Флоренция, където учи живопис в ателието на проф. Чиаранфи – преподавател в Академията за изящни изкуства. Поет, драматург, белетрист, преводач, публицист, автор на учебни помагала, читалищен и обществен деятел, художник и театрален деец, Константин Величков умира в Гренобъл (Франция) на 3 ноември 1907 г.
================================================

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян за втора поредна година организира Великденско  ателие „Яйчице си оцвети, Великден посрещни!“. То отваря врати след седмица и ще продължи до Велики четвъртък, 21 април. Музейното ателие може да бъде посетено от всички деца, които искат да научат как се правят великденска кукла и кошара, как се багрят яйцата, как се поднася първото яйце „да го види слънцето“, в какво се слага „за да е сита годината“, какви са обредите и магическите действия с яйцето-бранител. Музейните специалисти ще разкажат за старите родопски традиции, запазени и до днес за празнуване на Великден. С творческо въображение децата ще могат да изработят великденски сувенири.

Информации на Искра Койчева, Живка Тодорова, Тина Соколова и Адриан Кулев