Напредва археолгическата работа по Голямата могила в пловдивския район „Южен“, съобщиха от общината. Площта и обема на обекта са впечатляващо огромни, открити са и 3 тунела. Дължината ѝ е 75 м., а височината 14 метра. 2/3 от могилата са проучени от археолозите до момента. Сега се работи по основното проучване, което цели да даде отговор на въпроса къде се намира основата на могилата. Правен е стратиграфски профил, чрез който се изучават скалните пластове и наслояване. Поне още 20 дни ще продължат изкопните дейности с механизирана техника. Керамиката, открита на място е от 4-3 в. пр. Хр., като има и от 5 в. пр.Хр. - считана за най-богатата епоха. Могилата е част от голям некропол. Тази е последната оцеляла, разказа директорът на Археологическия музей доц. д-р Костадин Кисьов. На върха на могилата е открита малка средновековна църква. Открита е „вензела“ от бронз с царска корона с буквата „П“. Археологическото лято в Пловдив тече интензивно, съобщиха още от общината. Работи се активно по всички обекти, сред които са и Източната порта, Небет тепе, „Брезовско шосе“, в чието трасе попада праисторическата плоска селищна могила "Яса тепе". Само за тази година сумата за археологически проучвания, осигурени от общината са в размер на 600 хил. лева, уточниха от администрацията.

================================

Комплексният онкологичен център в Пловдив е с най-добри икономически показатели сред лечебните заведения в общината. За втора поредна година дружеството е с най-висок ръст на печалба. Счетоводният баланс показва, че Онкодиспансерът е приключил предходната година с печалба от 1 963 000 лева, което е ръст от 113 % спрямо 2021 г., въпреки големите капиталови инвестиции. През 2022 г. КОЦ-Пловдив закупи последно поколение линеен ускорител, с възможност за радио хирургия. През септември апаратът бе въведен в експлоатация и до момента от него са се възползвали стотици пациенти. Бяха закупени и апарати за образна диагностика, за измерване на костната плътност и тъканен процесор за обработка на биопсичен материал и др.  Бяха подменени и специализираните столове за химиотерапевтично лечение.

====================================

Започна изграждането на нов многоетажен паркинг с хеликоптерна площадка в УМБАЛ “Свети Георги” в Пловдив. Инвестицията е за близо 20 млн. лв. и трябва да се реализира за две години. „Няма да срем с това, ще инвестираме още в обновяването на лечебното заведение, което е най-голямото в Южна България“, каза при днешната първа копка изпълнителният директор на болницата д-р Карен Джамбазов.

========================================

Пешеходка и мотоциклетист са пострадали при пътни инциденти в Пазарджишко през изминалото денонощие, съобщават от полицията. Първият инцидент е станал на улица в центъра на Пазарджик. 44-годишен водач на лек автомобил „Мерцедес“ от пазарджишкото село Синитово при маневра за ляв завой се е блъснал странично в преминаващ мотоциклет „Хонда“, управляван от 62-годишен пазарджиклия. Мотористът загубил контрол над возилото си и се ударил в намиращо се наблизо дърво. Той е транспортиран в МБАЛ-Пазарджик с фрактури и наранявания в областта на гръдния кош и главата. Втората катастрофа е регистрирана на кръстовище във Велинград. Водач на лек автомобил „Хонда“ е блъснал пресичащата на пешеходна пътека 76-годишна жена. Пострадалата е настанена в областната болница в Пазарджик с фрактура на крака. И при двата случая водачите са тествани за употреба на алкохол и наркотични вещества, като пробите им са отрицателни.  

====================================

Смолян и Смилян са домакини на първата изнесена извън Италия годишна среща на тематичната мрежа „Бавни Бобови“ към Слоу Фуд Интернешънъл. Срещата ще се проведе в продължение на два дни. Популяризира се традицията на отглеждането на Смилянския фасул като част от био-културното наследство на общностите в района на Горното поречие на река Арда, превръщайки го в разпознаваемa гастрономическa емблема на кулинарията в Родопите. Началото на срещата ще бъде сложено с конференция на тема „Протеиновият преход и интелигентни стратегии за териториално развитие и туризъм“. Ще има демонстрация на приготвяне на трахана и на сапуни с натурални масла, образователни беседи и приложно ателие за деца „Направи свое ястие от семена на фасул и бобови варива“.

Информации на Искра Койчева, Тина Соколова и Адриан Кулев