Силно земетресение разклати Бургас точно в 14.00 часа. То беше сериозно усетено дори и на партерните етажи в жилищните блокове.

Трусът е с епицентър на 64 км от Истанбул, а силата му била 5.7 по Рихтер, показва справка на сайта на Европейския сеизмологичен център.

По-рано днес бяха регистрирани общо четири земетресения в Западна Турция. Първото от тях е било в 04.05 часа сутринта с магнитуд 2.1 по Рихтер, на 33 км от Истанбул и на дълбочина 7 км.

В 7.32 ч. е регистрирано второ, по-силно земетресение с магнитут 3.7 по Рихтер на 63 км от Истанбул, а малко по-късно - в 07.52 ч., е имало трус със сила 2.3 по Рихтер.

Четвъртото земетресение от 3 по Рихтер е било в 9.00 ч., на 65 км от турската столица.

Вторичните трусове продължават. Над десет между 3 и 4.5 по скалата на Рихтер са регистрираните земетресения след това в Западна Турция, обяви пред „Фокус“ Ирена Александрова – дежурен сеизмолог в Национален институт по геофизика, геодезия и география към БАН.

Тя добави, че земетресението с магнитут 5.7 в Западна Турция е усетено в широк периметър от югоизточната част на страната ни.

„Бургас, Варна, Хасково, Ямбол, Малко Търново, Царево, Кърджали – доста широк периметър. Основният шок е в 14:00 и след това имаме сеизмичност, която гравитира от 3 до 4 магнитудни интервала, много земетресения с под 2, но над 10 са тези, които са регистрирани с магнитуд от 3 до 4,5-4,7“, обясни сеизмологът.

Ирена Александрова заяви, че тъй като земетресението е станало извън сеизмогенната област на България, трудно може да се каже какъв тип е то.

Кратка справка на най-силните земетресения регистрирани в България:

На 4 април 1904 г. в долината на р. Струма, край Крупник, са регистрирани две земетресения с магнитуд 7.1 и 7.8 по Рихтер. Второто земетресение е най-силното в континенталната част на Европа въобще. Загиват повече от 200 души, разрушенията и щетите са огромни.

В района на Горна Оряховица са регистрирани 3 земетресения със сила от 7 по Рихтер през 1908, 1909 и 1913 година. През 1928 година, земетресения със сила 7,0 и 6,9 по Рихтер, регистрирани край Чирпан засягат една седма от територията на България с над 400 хил. души население. Една трета от Пловдив е разрушен. Загиват стотици, над 1000 са ранени. 

В Чирпан са разрушени почти всички сгради, а също и в Първомай. Седем хиляди семейства остават без покрив, деформирани са жп линии, изменен е дебитът на кладенците и изворите - за известно време изчезва Меричлерският минерален извор.

Силни земни трусове има и в Шабла и край нос Калиакра в Черно море през 1901 г. - двете земетресения са с магнитуд 7,2 и 7,1 по Рихтер.

През 1942 г. е разлюлян Разград. Земетресението е с магнитуд 7,0 по Рихтер. Има масови разрушения, загиват 102 души.

През 1977 година, на 4 март, мощен земен трус с епицентър в района на Вранча, Румъния, убива десетки в Свищов, разрушенията са значителни, включително и по местната църква, градена от Кольо Фичето. Земетресението е усетено силно в голяма част от странат, включително и в София.

През 1986 година серия от трусове разтърсват централните райони на Северна България, главно край Стражица, има сериозни разрушения в града.

Виж още:  Най-малко 20 загинали при силно земетресение в Индонезия