С шествие ученици от Пловдив ще отбележат днешния Световен ден срещу тормоза в училище. Събитието се оранизира от местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни. Шествието ще стартира в 11:00 часа от пл. “Стефан Стамболов”, като ще продължи до Римския стадион и обратно до Цар-Симеоновата градина. Денят е известен още и като “Ден на розовата фланелка”. Всичко започва през 2007 г. като протест срещу инцидент, свързан с тормоз в едно училище. Две момчета в Канада застават зад гърба на свой съученик, който бил тормозен, защото дошъл на училище с розово поло. Дейвид Шепърд и Травис Прайс купуват розови тениски и на следващия ден раздават на всички в училище, които дръзват да се включат. Всяка следваща година все повече ученици по целия свят го честват, идвайки в клас с розови тениски и дрехи, на които пише „Тормозът спира тук“ и „Ден на розовата фланелка“.

информация на Искра Койчева

Eврокомисарят по цифрова икономика и общество Мария Габриел ще участва в граждански диалог в Аграрния университет в Пловдив от 11:00 часа. Срещата е на тема „Технологии, образование, агросектор: цифровата трансформация възможна“. В събитието ще се включи и колегата ѝ от Европейския парламент Владимир Уручев. Двамата ще очертаят основните предизвикателства по пътя към Дигитална Европа и Земеделие 4, като ще отговорят и на въпроси, свързани с цифровата трансформация в земеделието.

информация на Кирил Кирилов

Частна фирма с база в град Сърница иска да започне дейности по изгаряне на отпадъци. Инвестиционното намерение е темата на днешното обществено обсъждане, което ще се проведе от 14:00 часа в сградата на общината. В дискусията ще участват местните съветници, както и експерти от РИОСВ и граждани. Дружеството „Оранжерии Крумово“ вече няколко години се занимава с третиране на отпадъци, но само от дърводобив и дървопреработка. Стопанисва площадка в града от 2013 година. Изгарянето им и разширяването на списъка с други отпадъци, предизвика доста въпроси у местните хора, които държат да запазят добрите условия за туризъм - основният им поминък.

информация на Тина Соколова

11 билки са разрешени за събиране през 2019 г. от естествените им находища, извън територията на трите Национални парка. Това става ясно от подписаната заповед от министърът на околната среда и водите за специалния режим на опазване и ползване на лечебните растения. Той се прилага за видове, чиито ресурси проявяват трайна тенденция за намаляване и съществува заплаха за естественото им разпространение в природата. До 100 кг сухо тегло ще може да се събират застрашените лечебна иглика, червен божур, бял пелин, лазаркиня, лудо биле и др.

информация на Адриан Кулев

чуйте още в аудиото