С богата културна програма ще бъдат отбелязани 112 години от Освобождението на Родопите и празникът на община Смолян – 21 октомври, информират от пресцентъра на администрацията. Тържествата стартират днес, 14 октомври, в Народно читалище „Орфееви гори – 1870“ с откриване на 19-ото издание на изложбата-базар „Родопски занаятчии“. В Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ утре ще бъдат открити изложбите „Закъснялата свобода на Родопите“ и „Родопчани по фронтовете на Първата световна война“, посветена на 110 години от Първата световна война.

Художничката Росица Палийска ще представи своята юбилейна изложба на 17 октомври в Изложбена зала „Петър Стайков“ – Клуб на дейците на културата. Същият ден в Регионална библиотека „Николай Вранчев“ и РИМ „Стою Шишков“ в Смолян ще се проведе състезанието „Проучи и намери в библиотеката и музея“.

На 17 октомври ще се проведе тържествено честване на празника на военно формирование 28330, което ще започне с отворени врати, благодарствен молебен, тържествено събрание и награждаване на военнослужещите. Празникът ще завърши с музикална програма на „Ансамбъла на Българската армия“.

На 19 октомври ще се проведе областно математическо състезание „Стоян Попратилов“, а Клуб „Хоро“ ще отпразнува с концерт своята 20-годишнина.

Празникът на Смолян – 21 октомври, ще започне с панихида за загиналите в боевете на връх Средногорец и за Освобождението на Родопите. Вечерта на Новия център ще бъдат поднесени венци и цветя пред паметника на полковник Владимир Серафимов и ще се състои тържествена проверка-заря, посветена на 112 години от Освобождението на Родопите.

Културните прояви продължават на 23 октомври с концерт на Валди Тотев и подгряващата група „Гимназистите“ в Родопски драматичен театър. На 24 октомври в Сесийна зала на Община Смолян ще бъдат наградени победителите в математическото състезание „Стоян Попратилов“, а на 30 октомври в Родопски драматичен театър Ансамбъл „Българе“ ще представи спектакъла „Паисий“.

На 21 октомври 1912 година, под командването на полковник Владимир Серафимов, дружините на полка водят съдбоносна битка с четири пъти по-многобройна турска армия за освобождението на българските села в Смолянско и целия родопски регион. Победата на българските воини на връх Кавгаджик, днес Средногорец, е записана в националната ни история като победата на Родопската Шипка, а полковник Серафимов е почитан в Родопите като освободител.