“Това "подвеждане на симпатизантите" ми се струва прекалено рано да даваме подобни етикети на този кабинет. Най-малкото, преди да сме замерили какви са нагласите, без да имаме някакви обективни данни за това как бива оценяван този кабинет от симпатизанти и от обществото като цяло, ми се струва малко рано. Още повече, че начинът, по който този кабинет бива описван от ротационните партньори от страна на ГЕРБ, а именно като кабинет, в който те участват само с един министър и поради тази причина са по-скоро управляваща опозиция, отколкото коалиционни партньори, не дава основание да се твърди, че избирателите както на ПП-ДБ, така и на ГЕРБ, са кой знае колко подведени. Още повече, че се натрупа и доста дълго време от излъчването на редовен кабинет и сме под заплаха от все нови и нови избори, които не водят до кой знае каква промяна на политическата констелация. Та всичките тези фактори ме карат да мисля, че по-скоро гражданите няма да са особено недоволни от това, макар и временно примирие.” Така описа ситуацията политологът Ружа Смилова в студиото на “Кой Говори?”.
ВСС разглежда искане за освобождаването на Гешев
“Действително има много обидени избиратели и има много критично настроени анализратори, включително и такива, които са подкпрепяли много и ДБ, и ПП като реформаторски сили. От една страна е добре, че има редовно правителство, което има най-малкото един хоризонт от 5 - 6 месеца да се опита да въведе ред в държавата. Като приеме бюджет, като започне да подготвя законите по Плана за възстановяване и устойчивост, които са необходими да бъдат приети, за да може България да си получи следващия транш от еврофинансирането. Тук отварям скоби - някои подозират участниците в това правителство, че основният им мотив са стотиците милиони от Плана. Трябва да се подготви България за Шенген и тн. Тук обаче започват проблемите - защо? Защото ПП и ДБ, казано в прав текст, излъгаха своите избиратели. Никога и под никаква форма те не са казвали, че ще правят коалиция с ГЕРБ. Това, че имало ротационно партньорство и управляващи опозиционери - това са нонсенс неща. Имаме коалиционен режим на взаимодействие. Имаме едно правителство, което зависи от подкрепата на двамата коалиционни партньори. Имаме участници от двамата коалиционни партньори в правителството и ако то изкара 9 месеца, ще имаме премиер от страна този коалиционен партньор, който в момента твърди, че няма други министри и носи отговорност само за външната политика. Има заявка за създаване на общи номинационни постове, които да излъчват представители за регулаторните органи. Има синхронизиране в говоренето и т.н. Така че, да, няма коалиция, но има коалиционен режим на взаимодействие. Такова нещо от ПП-ДБ не бяха обещавали на своите избиратели. Най-големият компромис, който те заявяваха, е да има правителство на малцинството, което да бъде подкрепяно от ГЕРБ по определени политики. Извинявайте, но такова нещо не се случи. Ако някой се опита да опонира “е да, но политическата ситуация е такава и трябва да бъдат спрени "Възраждане", които ще постигнат голям ръст при евентуални следващи скорошни избори. Трябва да се противодейства на курса на Радев, който води към Кремъл”, бих отговорил, че по-важно е да продължи разграждането на модела "Борисов". По-важно е да продължи отвоюването на завладяната от олигархични интереси държава. Нещо, което двете формации, които сега носят мандата, се кълняха от протестите през 2020 година. Сега се пакетираха със същия този Борисов и разчитат на подкрепата на Пеевски за конституционната реформа. Легитимират се с Борисов и Пеевски като част от тези процеси и ги изпират.” Това обясни политологът доц. д-р Иво Инджов.
Акад. Денков: Социалните плащания ще бъдат запазени, осигурени са средства за увеличение на пенсиите
И Борисов, и Пеевски, колкото и да са противоречиви фигури, имат своята демократична легитимност като депутати, а и в случая на Борисов и като лидер на партията, която е победила на изборите. Това са обективните политически реалности. Да бъде представян кабинетът на ПП-ДБ, формиран с втория мандат на отстъпилата на Борисов партия, като кой знае какво предателство на избирателите ми се струва прекалено, предвид политическите реалности - такива каквито са. Разбира се, в идеалния вариант би било ПП-ДБ да имат абсолютно мнозинство и да формират сами кабинет. Когато този идеален вариант не е в картите започваме да мислим за втори, трети, пети, десети вариант и преценяваме какви са ползите и вредите от един или друг вариант. Нека да се съгласим с доц. Инджов, че става дума за страхотно предателство към избирателите на ПП-ДБ, на които е обещано нещо различно. Разбира се, то е обещано, че ПП-ДБ печелят и имат абсолютно мнозинство, за да могат без подкрепата на нито една от другите политически партии да прокарат основните си идеи - нещо, което не се случва. Но, ако това не се случва, какво е в картите? Какво може да се направи? Дали е добре гражданите да бъдат изпратени на нови избори и президентът Радев да бъде оставен да води политиката, която води през последните 10 месеца. Или е по-добре в тази ситуация да се върви към едно управление, колкото и трудно да е то и да включва компромиси? Нека да си дадем сметка каква е ситуацията”, обясни д-р Смилова.
“Естествено, че когато искат да овладеят един процес, политическата партия с най-голям опит в парламента се опитват да изземат инициативата, за да не допуснат да се случи конституционна реформа по модела, който е предпочитан от ПП-ДБ. Това е разбираемо и не мисля, че ще се получи. В най-лошия случай няма да има реформа”, заяви Смилова за активното участие на ДПС още в зародиш на конституционната реформа.
Славов проведе среща с ДПС и ДБ-ПП
“Аз не мисля, че винаги има съвпадение на интересите на ГЕРБ и ДПС, но по-скоро и сега може да очакваме синхрон по темата за конституционните реформи. Аз мисля, че схемата, по която се случват нещата, е далеч по-проста и имаше тези дни един анализ в "Капитал", който ще преразкажа по-накратко с моя интерпретация. Пеевски се явява внезапно на хоризонта. ДПС го вкарват и го натрапват на ПП-ДБ, след като вече преди това са обещали конституционна реформа. Изведнъж се появява той, който да припомним, е санкциониран по закона "Магнитски", и фактически той става главен преговарящ с Кирил Петков и останалите лидери на ПП-ДБ. Схемата е - Пеевски трябва да присъства под светлината на прожекторите, за да бъде показан в съвсем друг имидж. А защо Пеевски трябва да присъства - ами, защото, ако не присъства, излъчените с квотата на ДПС членове на ВСС няма да подкрепят освобождаването на Гешев. А ако остане Гешев - какво? Заплашен е имунитетът на Борисов, който в момента се явява коалиционен партньор на ПП-ДБ. Гешев много агресивно иска имунитета на Борисов. Тук той търпи, разбира се, голяма критика - порочно е неговото поведение, но пък и пазенето и стискането на този имунитет в името на някакви коалиционни баланси отправя изключително лоши сигнали към българското общество. И така трябва да се пази имунитетът на Борисов - това е вторият връх в триъгълника. Третият връх е позицията на ПП-ДБ, които пък са зависими от подкрепата и на Борисов за правителството, и на Пеевски за конституционната реформа и така взаимният интерес клати феса в този триъгълник”, очерта ситуацията доц. Инджов.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Новото правителство оттегля проектобюджета за 2025 г.
- Ивайло Иванов се оттегля като шеф на политическия кабинет на вътрешния министър
- Съветът за съвместно управление започва работа тази седмица
- Президентът: Ще разберем дали мнозинство и опозиция ще се заемат с проблемите или със своите интимни отношения