
„В Плевен се стремим да осигурим най-добри условия не само в материалната част на образованието, но и в самия процес на обучение и подготовка на кадрите. За развитието на града разчитаме изключително много именно на образованите млади хора. Заложените средства във функция „Образование“ в бюджета на Община Плевен и тази година отново са най-много - 91 537 600 лв. Това е с над 9 млн. лв. повече в сравнение с миналата, като сумата не е окончателна“.
Това заяви днес кметът на Община Плевен д-р Валентин Христов при откриването на регионалната конференция „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“.
В срещата, организирана по проект на Българската телеграфна агенция, изпълняван с подкрепата на Европейската комисия (ЕК), участие взе и началникът на отдел „Проекти“ в Общината Камелия Горненска. Тя представи данни за работата на местната администрация в сферата на образованието по различните програми.
Камелия Горненска посочи, че образователната среда не е само инвестиции в инфраструктура, това са инвестиции и в административен капацитет, както на работния персонал, така и на самите деца, участвайки във форуми за сближаване, размяна на ученици и др. В този смисъл фокусът на Община Плевен по отношение на сектор „Образование“ е подчертан и ангажиран по отношение на средствата, които се осигуряват от няколко източника. Освен чрез бюджета на Общината, друг начин за финансиране на образователния ресор са националните програми на Министерството на образованието и науката. „За наша радост, директорите на учебни заведения ги припознават и са изключително активни. През 2024 г. имаме бенефициенти по 20-те основни национални програми - детски градини, училища и професионални гимназии“, посочи Камелия Горненска.
Трети източник, който може да предложи финансов ресурс за решаване на проблемите, са оперативните програми на Европейските структурни и инвестиционни фондове и Националният план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). По НПВУ се финансират както инфраструктурни проекти, така и насочени към човешкия ресурс за повишаване на неговия административен капацитет. Почти всички училища в област Плевен кандидатстваха и спечелиха проекти за изграждане на СТЕМ среда.
В момента Община Плевен изпълнява три проекта за инфраструктурно обновяване и обезпечаване на детските заведения, свързани със средношколското общежитие „Данаил Попов“ и училищата „Стоян Заимов“ и „Петър Берон“. „Притеснителното при този план са кратките срокове, които приключват на 30 юни следващата година, но Община Плевен се е ангажирала и прави всичко възможно в рамките на този конкретен срок, планираните дейности да бъдат изпълнени. Те са насочени към мерки за енергийна ефективност, зелени мерки, меки мерки за подобряване на средата, в която учат децата“, заяви Камелия Горненска.
По Приоритет 1 на ОП „Региони за развитие“ 2021 – 2027 е подадено проектно предложение за седем детски градини („Еделвайс“, „Незабравка‘, „Щастливо детство“, „Кокиче“ и др.) и едно училище, като стойността му е 28 млн. лв.
В стария програмен период Община Плевен е изпълнила проекти, свързани с образователната среда за около 10 млн. лв., но в този програмен период средствата са в пъти повече - 10 млн. лв. от НПВУ и 28 млн. лв. от Приоритет 1 на ОП „Развитие на регионите“ 2021 – 2027. Стремежът на Община Плевен е непрекъснато да поддържа проектна готовност, за да може, когато излезе покана за кандидатстване, да има необходимите документи и да бъде готова да кандидатства за финансиране на база идентифицираните нужди.
За регионалната среща в Плевен пристигна генералният директор на БТА Кирил Вълчев, участваха и представители на ресорни институции в града. При откриването на форума Кирил Вълчев подчерта, че Плевен е част от организираните национални и европейски разговори по темата благодарение на открития за първи път Национален пресклуб в града преди 12 години /на 16 април 2013 г./.
Той посочи хората от региона на Плевен като пример, че България има гражданско общество като в останалата част на Европейския съюз.