Пореден проект спечели читалището в едно от най-малките димитровградски села- Райново с едва около 60 жители. НЧ „Марица-2008“ ще работи по „Опазване биоразнообразието по поречието на река Марица“ на Програмата на МОСВ „Политики за младежта в сферата на околната среда“.

180 инициативи в цялата страна включва Програмата на Министерството на околната среда и водите „Младежи за околна среда“. Общият бюджет за тях е почти 850 хил. лева.


 

Сред дейностите в проекта на райновското читалище са възстановяване на крайречни заливни гори,  подобряване на условията за гнездене на хралупогнездящи видове птици, организиране на изложби в учебни заведения в градовете Хасково, Димитровград и Симеоновград. Предвижда се възстановяване на крайречни заливни гори чрез засаждане на характерни видове в имот с идентификатор 61889.32.8 и площ  4,624 дка, публична общинска собственост с начин на трайно ползване „мочурище“. Поставяне на къщички за хралупогнездящи видове птици в териториалния обхват на общините Хасково, Димитровград и Симеоновград, представяне на фотоизложбата на Богдан Боев „Биоразнообразието на Марица“ в средни училища в градовете Димитровград, Хасково и Симеоновград и лекция по темата включва още програмата.

Партньори по проекта са Тракийски университет, Аграрен факултет – Стара Загора и БДЗП – офис Хасково. Студенти ще се включат в засаждането на гората и поставяне на къщички за птици. С доброволен труд ще участват също членове на читалището и общински съветници от Димитровград.


Програмата се изпълнявана чрез регионалните структури на МОСВ. Сред приоритетните теми е включване на повече млади хора и насърчаване на сътрудничеството с неправителствени организации, с мрежи от формални и неформални структури на гражданското общество, с доброволци и доброволчески формирования. 

8 са включените инициативи в региона на РИОСВ-Хасково: Българска фондация „Биоразнообразие“ с  образователни природозащитни лагери за младежи в защитена зона „Сакар“, Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) с проект „Изграждане на екологично самосъзнание в подрастващите в областите Хасково и Кърджали“, Екоресурс и интеграция с „Да опазим природата“, НЧ „Пробуда 1914“ – Ивайловград със създаване на „Еко патрул“, Сдружение BG „Бъди активен" с „Искам да съм полезен – рециклирай ме“, Фондация „Младежки център Кръг – Арт движение Кръг“- Кърджали с „Recycle art“- Изкуство в полза на природата, Фондация „По-диви Родопи“ с „Да запазим дивата природа – дива“ и Фондация „Подари усмивка“ с „Велопоход до защитена местност“.


Проектът на читалището в Райново е в списъка на Басейнова дирекция „Източнобеломорски район", която е включена в програмата със 7 инициативи. Сред тях са също „За водата с любов“ на Сдружение ИКАР и „Зелени Балкани“ с информационна кампания за биоразнообразието и водните екосистеми.