Морето, което събира хора, истории, а понякога и бури е в основната на творчеството на Мария Ганчева. 

След нейната лична изповед в стих, вдъхновена от Несебър и връзката й с морето, в книгата й с поезия "Пристанище за бури", тази година, тя стана побдител в 13-то издание на Никулденския конкурс на Gramofona.com. Този път обаче не със стих, а с разказ - „Скъпа снимка за спомен с едно морско чудовище“.

Зад гърба си има вече не малко награди за поезия и проза от национални конкурси, но това съкровище, което споделя в своите творби е нейната връзка с морските хора, от които, макар да е от Чирпан става неизменно част.

Мария Ганчева по професия е журналист и ПР, но в същността си е отдадена на творческото писане.  

Провокирана от множество истински истории решава да участва в конкурса за рибарски разкази и добовя към парченцата реалност своето въображение. "Тези реални събития са оставили голяма следа в моето съзнание. Този разказ, посветен на морските хора е едно намигване към тях. Аз не говоря с ирония за живота им, напротив. Това са едни хора, които ние трябва дълбоко да уважаваме. Аз успях, чрез тях да се разгърна и да отида малко по-далеч в погледа си за морето, Несебър, взаимоотношенията, една много специфична амалгама...“, сподели в ефира на Дарик Мария Ганчева.

Самата тя, въпреки че не е родена на брега, се е превърнала в един истински морски човек. Обичта към Несебър изразява най-добре с писалка в ръка.

Мария Ганчева е автор на множество стихотворения събрани в книга със заглавие „Пристанище за бури“.

Смисълът на словосъчетанието, тя разказа, че е пряко свързан с емоционалното състояние на човек и изпитанията, през които той преминава и го правят по-силен и в Деня на книгата, посвети на слушателите на Дарик радио едно от своите най-лични стихотворения - чуйте в звуковия файл! 

„Избрала съм малко по-предизвикателно заглавие „бури“, защото понякога през житейските бури, човек успява да придобие смелост и да излезе неговата истинска личност, с помощта на която той може да се пребори и със следващите предизвикателства.“, сподели авторката.

Писателката призна, че винаги се е виждала в поетичния свят, но подкрепата на близките й я е подтикнала да започне с писането на разкази. А и не само. Тя разказа и за по-различен проект – книжка с приказки, която всеки може да прочете на страницата й в социалната мрежа Фейсбук.

А ще има ли следваща книга и каква е ще е тя, чуйте от разговора с нея в звуковия файл: 

Автор на статията - Натали Петрова