
Мултидисциплинарен екип в ,Сърце и Мозък‘ извърши първите две високотехнологични процедури на апаратно почистване на кръвта и спаси човешки живот в клиниката по анестезиология и интензивно лечение.
Процедурата се нарича терапевтичната афереза и е съвременен високотехнологичен метод на апаратно почистване на кръвта от увреждащи организма вещества. Процедурата е сложна, работи се по ясни протоколи, верифицирани от ASFA (American society for apheresis). От организма на пациента чрез сложна тръбна система се извежда кръвта от тялото му, минава през очистваща система и се връща отново в него. При метода се постига най-голяма детоксикация на организма и е с най-силно изразено имуномодулиращо действие.
В много от случаите това е единствената възможна животоспасяваща процедура. По този повод разговаряме с проф. Вилиян Платиканов, началник на клиниката по анестезиология и интензивно лечение в Плевен и Бургас.
Визитка:
Проф. д-р Вилиян Платиканов е началник на клиниката по анестезиология и интензивно лечение в Плевен и Бургас. Завършва Медицински университет - Плевен през 1984 г. Защитава докторска дисертация и получава научна и изследователска степен „Доктор” през 2000 г., „Доцент“ – през 2005 г. и „Професор“ през 2013 г. Има магистратура по здравен мениджмънт. Специализира в Австрия, Германия, Англия. Клиничните и научните му интереси са в областта на трансплантологията, анестезията и интензивното лечение, лечението на остра и хронична болка.
Той е член на най-реномираните български и световни дружества, организации и експертни съвети в неговата област, сред които: Дружеството на Българските анестезиолози, Дружеството на немско-говорещите невроанестезиолози и невроинтензивисти, Академията на науките в Ню Йорк, БУЛСПЕН, Дружество на координаторите по трансплантация в Европа – ETCO, Научния съвет към програмата за чернодробна клетъчна трансплантация CYTONET, Научния съвет към програмата за тъканна експлантация Остеоцентър България, експертния съвет за изготвяне на наредби за приложение на Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки, Европейската асоциация на анестезиолозите, Европейската асоциация на тъканните банки, Специализирания научен съвет по хирургия при ВА, съветник е на министъра на здравеопазването; член на Съвета на Европейската асоциация на анестезиолозите ESA. Той е републикански консултант по анестезиология и интензивно лечение, член на експертния съвет по анестезиология и интензивно лечение към МЗ, член на експертната група към European Directorate of Quality of medicine (EDQM) към Съвета на Европа.
- Проф. Платиканов, какво представлява терапевтичната афереза?
- Терапевтичната афереза е високотехнологичен метод на апаратно почистване на кръвта от увреждащи организма вещества. При него може да се отстраняват определени субстанции от плазмата или да се елиминират кръвни клетъчни елементи, когато те са увреждащ фактор. Затова говорим основно за плазмафереза или за цитофереза. По същество, от организма чрез сложна тръбна система се извежда кръвта на пациента от тялото му, минава през очистваща система и се връща отново в него. Прилича на хемодиализа, но не е.
В технологичен план, тя се прави по филтърен или центрофужен метод. При филтърния метод субстанции с определено молекулно тегло се задържат от специфичен филтър и връщащата се в тялото кръв е без тях, при центрофужния - с помощта на сепаратор (уред за разделяне), се отделят формените елементи от плазмата посредством центрофугиране и кръвта се връща в тялото без тях. ,Сърце и Мозък‘ разполага с модерна апаратура за извършване на процедурите и висококвалифициран екип от анестезиолози.
- Какво причинява производството на увреждащи организма вещества?
- Различни заболявания водят до произвеждането на увреждащи организма вещества, които влошават състоянието на пациента. При някои интоксикации ефектът е същият. Единственият начин за повишаване успеваемостта на лечебния процес тогава, е механично отстраняване на тези увреждащи агенти.
Методиката е приложима в различни медицински специалности, в някои случаи е единствено възможната животоспасяваща процедура. При тежки хематологични, неврологични, инфекциозни, автоимунни заболявания, при системни инфекции, тежки хирургични интервенции и други, аферезата е основен или допълнителен метод на лечение, който лекува или увеличава шансовете на пациента за благоприятен изход.
- Разкажете повече за първите две процедури, направени в ,Сърце и Мозък‘.
- Приложихме първите две процедури при пациент с миастения гравис, който беше в състояние на миастенна криза – животозастрашаващо състояние, поради автоимунно увреждане на рецепторите в мускулите, отговорни за тяхното съкращаване. При това състояние пациентът не може или му е много трудно да диша, гълта, държи очите си отворени и да се движи. Отстранихме антителата в кръвта на болния чрез филтър и пациентът вече е добре, на поддържащо лечение.
- При кои случаи може да се прилага процедурата?
- Процедурата може да помогне на пациенти с полиневрити, особено тежко изразените такива тип Гилен Баре, с оптикомиелит, в хематологията със синдром на Мошковиц, в ревматологията с лупус или склеродермия, в дерматологията с тежък пемфигус вулгарис, пациенти със сепсис, в нефрологията и трансплантационната медицина и много други. Процедурата е сложна, високотехнологична и скъпа. Работим по ясни протоколи, верифицирани от ASFA. Реимбурсацията от НЗОК е частична и то само при някои клинични пътеки.
Предвид инвазивността, необходимият разширен мониторинг, възможните странични явления и усложнения, тя се прави в условията на интензивни клиники и под ръководството на обучени специалисти по анестезиология и интензивно лечение. Разбира се мултидисциплинарното участие е задължително и в екипите са включени и специалисти по основните заболявания. Пациенти от цялата страната търсят помощ при нас, именно поради комплексния подход на диагностика и лечение. За да се стигне до тази процедура, на пациента са направени изследвания, прегледи и консултации от различни специалисти. Всички те заедно вземат решение за извършването на терапевтичната афереза.