Предвидените за тази и за следващата година мерки за финансиране на проекти със средства от Фонда за справедлив преход (ФСП) бяха основна тема на проведеното днес от ОИЦ - Кюстендил информационно събитие.
Средствата от ФСП в България се реализират чрез Приоритет 4 “Справедлив преход“ на Програма „Развитие на регионите“ (ПРР) 2021-2027 г. Конкретните мерки, които ще бъдат подкрепени чрез програмата, са базирани на изготвени Териториални планове за справедлив преход, в които са посочени начини за най-ефективно преодоляване на социалните, икономическите и екологичните предизвикателства в конкретните региони.
Подкрепа за микро, малки и средни предприятия чрез създаване на условия за преход към чисти технологии, в т.ч. чрез преструктуриране, диверсификация, техническа модернизация, иновации и др. с използване уменията на пряко засегнатата от прехода работна сила е сред мерките, които ще бъдат отворени за кандидатстване по линия на ФСП.
Процедурата е насочена към предприятия, инвестиращи на територията на общините в областите Кюстендил, Перник и Стара Загора, както и на 10-те общини от Маришкия басейн – Нова Загора, Ямбол, Симеоновград, Харманли, Тополовград, Димитровград, Хасково, Елхово, Сливен и Тунджа.
Предприятия, инвестиращи на територията на тези общини, са допустими кандидати и по друга мярка за създаване/разширяване на индустриални и логистични паркове и зони, съсредоточени върху решения за „чисти“ технологии, вкл. ресурсна енергийна ефективност, кръгова икономика и др. в подкрепа на „зелената“ икономика.
Планирана е и мярка за подкрепа за работещите в засегнатите сектори чрез обучения за квалификация и преквалификация. Предвидени са обучения за работа в и извън сектор Енергетика. За област Кюстендил са предвидени обучения за професии, свързани със зеления преход, повишаване на техническата квалификация, придобиване на зелени умения. Обученията за работа извън сектор Енергетика са насочени към интелигентна специализация и кръгова икономика, в зависимост от спецификата на всеки от трите региона.
„Картографиране на уменията на косвено засегнатите лица в най-силно засегнатите от климатичния преход области“ е друга планирана процедура, която ще се изпълнява от Министерство на труда и социалната политика в партньорство с Агенция по заетостта, Национален статистически институт и национално представените организации на работниците.
Посочените мерки са включени в Индикативната годишна работна програма на ПРР за 2024 г. За 2025 г. по Приоритет 4 „Справедлив преход“ на ПРР са планирани 9 процедури, насочени към насърчаване създаването на енергийни общности, професионална квалификация и преквалификация на база картографиране на пряко и косвено засегнатите лица, рекултивация на минни терени, диверсификация и адаптиране на МСП, подкрепа за фотоволтаични паркове, чиста енергия и подкрепа за НИРД.