Петър Андронов, председател на управителния съвет на Асоциацията на банките в България и главен изпълнителен директор на ОББ гостува на слушателите на Дарик радио.
Влоговете на хората са сигурно място в банките, посочи Андронов и допълни, че банковият сектор има 22 процента висококачествен собствен капитал, което е над сердното за банките в Европа.
Капиталът на банките, в резултата на уроците от кризата през 2008 година, се повиши много и това дава защита и буфери за да се преодолеят евентуални сътресния, допълни той.
При първото отсрочване, през пролетта, се извърши основното предоговаряне и отстрочване на кредити за около 9 млрд лева - от тях около 2 млрд на граждани, а останалите на фирми. Общите кредити са на сума около 60 млрд лева каза Андронов и отсторчените кредити са за около 14 процента от общия размер на отпуснатите кредити.
Виждаме отросчени кредити в рамките на нормалното и обичайното, каза още той.
Андронов обаче подчерта, че трябва да се изчака, за да се види как ще се развият нещат в следващите месеци.
Банките разсрочват не само в тази ситуация, банките разсрочват по различни причини кредитите на хора, които имат временни проблеми, стана ясно в разговора.
Данните за третото тримесечие показват сериозен растеж на ипотечното кредитиране, както и на потребителските кредити с около 5 процента годишно.
Хората спестяват и повече и това е нормално, защото се увеличава и работната заплата и хората могат да спестяват и повече. Но големият обем на нарастването на депозитите не е равномерно разпределен между хората. Това нарестване е с около 6, 7 процента годишно.
Ниската икономическа активност е основен проблем, следващата година, две три ще работим с по-малки обороти очерта ефекта от коронакризата Андронов.
На въпроса, какво очаквате с лихвите, председателят на УС на Асоциацията на банките, подсочи, че Ковид повлия на лихвените проценти и ще ги задържа за поне две, три години на сегашните нива. Но, ако по някаква причина инфлацията достигне и надхвърли 2 процента в Еврозоната можем да видим леко повишаване.
Приемането ни в Банковия съюз е дългосрочна стъпка, ползите от която ще мерим с години, допълни той.
Чуйте всички теми в разговора: