В пресклуба на БТА в Плевен от Коалиция „Синя България“ заявиха необходимостта от създаването на инициативен комитет, който да способства за активизирането на работата по изграждане на околовръстен път край Плевен.

В срещата с представители на медиите, от името на коалицията участваха Мариян Лазаров, Борис Ячев, Сашо Радуловски и Захари Петков.

„Ние внесохме от името на Коалиция „Синя България“ искане до областния управител на Плевен за публична информация относно готовността на държавата за изграждането на околовръстния път на Плевен. Това е проблем, който тлее от години, и който се очаква в скоро време да избухне с много сериозна сила. Това е проблем, който засяга над 65 000 души, живеещи в региона и за съжаление ние не виждаме действия от страна на държавата относно неговото решаване“. Това каза Борис Ячев, лидер на партия "Консервативна България", която е част от Коалиция „Синя България“.

Конкретна техническа информация по темата за изграждане на околовръстен път край Плевен представи Мариян Лазаров, като посочи, че при темповете, с които се изгражда АМ „Хемус“, проблемът с тежкия трафик, който може да премине през Плевен може да се прояви след не повече от 2 години и половина.

 “При темпото, с което се се строи АМ „Хемус“ - лот 2 и 3, се очаква в началото на 2027 г. тя да достигне при 16-ти км на пътя Плевен – Ловеч.

В момента, в който това се случи, трафикът от Дунав мост при Русе автоматично ще бъде насочен през Плевен, през републикански път по бул. "Христо Ботев" като ще влезе на кръстовището при х-л „Балкан“. Това е първото място, където ще се образуват сериозни опашки и е една от няколкото конфликтни точки, които ще се образуват в Плевен.

По информация за трафика през Дунав мост – Русе, на час от там преминават около 1000 автомобила. Ако от тях поне 300 са тръгнали за Гърция, то те ще минат през града. Отделно са тежкотоварните камиони. Това натоварване, което се очаква, ще затрудни движението в града и ще унищожи инфраструктурата“.

Мариян Лазаров подчерта, че проблемът с околовръстния път на Плевен не може да има скорошно решение, защото за да бъдат изминати всички процедури и изграден пътят, ще са нужни около десет години.

Сашо Радуловски представи идеята за създаване на Инициативен комитет.

"В него трябва да влязат кадърни, знаещи и можещи хора от Пътна инфраструктура, строители, ВиК специалисти. Ние от "Синя България" ще помогнем с технически и инженерен персонал, като за целта трябва да се направи такава среща, да се избере човек, който да води със съдействието на Областна управа и на Община Плевен".

Борис Ячев отбеляза, че честата смяна на правителства е сериозна пречка за това да се обърне внимание на проблема. Той подчерта още, че за решаването му е необходим много силен политически натиск върху институциите – областен управител, регионално министерство, Агенция "Пътна инфраструктура".

Предложението ще бъде изпратено към областния управител на Плевен Николай Абрашев и към кмета на Плевен, д-р Валентин Христов.