От тази учебна година ученици от 11-ти клас в ДФСГ „Интелект“ - Плевен ще имат възможност да се включат в дейност 8 - „Допълнителна професионална подготовка чрез подкрепа за учебни предприятия и допълнителни практики в реална работна среда“ по проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“
Обучението чрез преживяване е ценно в професионалното развитие на всеки млад и отговорен човек и е елемент от процеса по изграждане на ключови умения и качества, които ще подпомогнат бъдещата кариерна ориентация на всеки.
Важен компонент от образователния процес и политика на гимназията, който дава на учениците уникалната възможност да се запознаят с реалната работна среда и да приложат теоретичните си знания в практиката.
Практическото обучение по програми съгласувани с работодателите в рамките на 240 ч. са предвидени до края на учебната година. Обучение, базирано на сътрудничество с фирми и компании, под ръководството на опитни ментори и професионалисти. Обучението е с цел учениците да получат реален опит в своята избрана област и да разберат как се прилагат знанията и уменията им в работна среда.
Множество са ползите от практическото обучение водещи при включването на гимназията в проекта, а именно придобиване на практически опит, който предоставя възможност на учениците да се запознаят с работата по своята специалност; развитие на професионални умения, чрез които младежите научават как да се справят с реални предизвикателства и как да постигат конкретни цели; изграждане на мрежа от контакти:, които могат да им бъдат полезни в бъдещата им кариера; повишаване на мотивацията и увереността; ориентация в кариерния път, което помага на учениците да разберат дали дадена професия е подходяща за тях и дали искат да се развиват в тази сфера.
Практическото обучение по проекта е предизвикателство пред младите хора, поставя учениците в реална казусна среда и те се сблъскват със затруднения в адаптацията, разминаване в очакванията, трудности с изпълнение на задачите, но получавайки подкрепа и наставничество във фирмите.
Учебните практики са ефективен начин учениците да навлязат в професионалния свят и да разберат как да приложат знанията и уменията си. Те са мост между образованието и реалния свят на работа, който подготвя младите хора за успешна кариера и по-добро ориентиране в професионалното им бъдеще.
Координатор по проекта е г-жа Михаела Карамфилова- ЗДУПД в ДФСГ „Интелект“