Общинският съветник от Гражданска квота “Партия на зелените“, Огнян Атанасов изрази позицията на групата съветници срещу предложението на Кюстендилска вода цената на водата да скочи от 2,016лв.на 3,65 лв. за м3.Той предлага да се върне и преразгледа бизнес плана на водния оператор. Той даде за пример община Шумен, където бизнес плана  е върнат и преразгледан.

 Атанасов настоява държавата да се намеси и да покрие финансовата загуба на Кюстендилска вода и разликата в  цената на водата.

„Изразяваме позиция против искането за увеличаване цената на водата от 2,016 на 3,65 за м3.Подкрепяме желанието за увеличаване заплатите на служителите, тъй като са ниски и трябва да се да бъдат увеличени и тук е мястото на държавата и холдинга да подпомогнат предприятието, защото достъпът и правото до чиста питейна вода имат огромен социален елемент. Държавата трябва да компенсира загубата на дружеството ,за да не бъде на загуба и да не се вдига цената на водата“ , заяви Атанасов

 По думите му това увеличение нашите съграждани не биха могли да понесат.

 Той посочи, че е нормално ако дружеството  има достатъчно финанси,  да бъдат правени инвестиции в капиталовите разходи, да се увеличават възнагражденията на служителите , част от които са на минимални заплати.

„Тук е мястото държавата да се намеси и да покрие финансовата загуба на предприятието и разликата в  цената на водата. Така ще може да бъдат правени инвестиции и служителите ще получат по-високи възнаграждения и гражданите няма да плащат високата цена“, каза още Атанасов.

 Той настоява да се дефинира ясно понятието водно беден както е с енергийно беден. Така компенсациите ще бъдат насочени към хора без възможност да покриват по-високите сметки за вода.

 „Причината да не подкрепяме ударното увеличение на цената на водата е същата както при местните данъци и такси .Не може 10 години да няма увеличение и ударно след 2,3 години накуп да се повишава цената. „Затова призовавам увеличението на цената на водата да е планувано, плавно, както трябваше да се случи с местните данъци. Добрия подход се случва с годишната инфлация, на чиято база да има увеличения.“обобщи Огнян Атанасов.

Държавата е длъжник ,заради калпавото законодателство, посочи още Атансов. За да може ВИК секторът да стъпи на крака е необходима помощта на държавата и ВИК Холдинга. А пък ВиК холдинга от своя страна да инвестира в дружеството чрез инвестиции в човешки капитал и енергийна ефективност на съоръженията. Да се финансират подмяна на помпи с по-енергоефективни, да се изградят фотоволтаични инсталации за захранване , като по този начин ще може цената на водата да се задържи в нормални граници.

 Огнян Атанасов поиска държавата целево да финансира Големия инфраструктурен проект „Реконструкция и разширение на ВиК мрежа в агломерация Кюстендил, включително в селата Лозно, Жиленци и Слокощица”, довеждащи водопроводи до Жиленци, които не са реновирани с години, реновиране на пречиствателната станция – която също не е реновирана с години. Държавата трябва да има ясна позиция и за язовир Кюстендил .

 „Тук е апелът ми към народните представители от 10 МИР,те трябва да бъдат връзката между държавата, ВИК дружеството и общините, да съдействат а нещата да се случват“, категоричен е  Огнян Атанасов.

Новините от Кюстендил

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм