От 12.11.1998 г., съгласно „Статут за удостояване с официалните отличия на Община Севлиево“, официалните отличия „Почетен гражданин на Севлиево“ и „Почетен знак - Севлиево“ се присъждат за изключителни или големи заслуги в областта на стопанския, духовния и обществения живот. Тези заслуги могат да бъдат изразени в принос за постижения в областта на науката, техниката, културата, образованието, спорта, изследователската, стопанската и обществена дейност.

Общинският съвет разгледа и прие днес постъпилите предложения за удостояване с официалното отличие “Почетен знак- Севлиево". Тазгодишните носители (по азбучен ред) са:

ВЕСЕЛА ЙОРДАНОВА И ЙОРДАН ЙОРДАНОВ - главни художествени ръководители и хореографи на ФА „Развитие”, Детски фолклорен ансамбъл „Развитие”, Детска школа за народни танци и Курса за овладяване на български народни хора при Народно читалище „Развитие-1870” - Севлиево. Творческия си път двамата започват като самодейци във ФА „Развитие”. Весела Йорданова е завършила висше образование със специалност „Предучилищна педагогика и музикална педагогика”, магистър по „Хореография - художествен ръководител на самодеен танцов колектив”, а Йордан Йорданов е с висше образование „Хореограф-педагог” и магистърска степен „Хореограф-режисьор”. През 2012 г. Весела Йорданова и Йордан Йорданов основават и организират единствения по рода си Национален събор на групи за български народни хора „Северняшки гайтани”, а през настоящата година бяха единственият български ансамбъл, представил страната ни на световния фолклорен фестивал.

ДАНАИЛ ЛАЛЕВ е роден през 1969 г. в Севлиево, семеен, с три деца. Основното и средното си образование завършва в родния си град. През 1987 г. е приет във Висшето военно училище „Васил Левски” с команден профил. Член е на читалищното настоятелство на Народно читалище „Развитие-1870” от 2003 г., през 2009 г. е избран за негов председател, какъвто е и до момента в своя четвърти мандат. През 2019 г. е награден с „Мемориален знак” на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва за активна обществено-полезна, родолюбива и военно-патриотична дейност. През 2020 г. е награден с грамота за принос в развитието на българската култура от министъра на културата Боил Банов. През 2021 г. е удостоен с „Почетен знак на президента на Република България“. През 2024 г. е награден с най-високото отличие на Министерството на културата „Златен век” - „Златен печат на Цар Симеон Велики”. Три мандата е общински съветник в Общински съвет – Севлиево.

Д-Р ДЕНЬО ДЕШЕВ завежда Инфекциозно отделение в МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ ЕООД - Севлиево. Той има изключителен личен принос и всеотдайност в помощ и успешното лечение на стотици наши съграждани в условията на масовата епидемия от СОВИД-19 в изминалите 2-3 години в епидемиологична обстановка, както и дългогодишен принос за преодоляване на множество инфекциозни заболявания за гражданите на Севлиево. През 2020 г. д-р Дешев е удостоен с отличие „Сребърна звезда" от Българския лекарски съюз на годишните лекарски награди.

Д-Р ДИМИТЪР ЦАНКОВ е роден на 20.04.1957 г. в Севлиево. Завършва средно образование в “Априловска гимназия” - Габрово и медицина в МУ- Плевен през 1983 г. Започва работа като хирург в общинската болница на Трявна, където работи до 1991 г. След това работи в Окръжна болница - Габрово. Има признати специалности по обща и гръдна хирургия. От 2003 г. Началник на хирургично отделение в Габрово. От 2017 г. е Началник на хирургичното отделение в УМБАЛ „Света Марина” - Плевен. Заради своя висок професионализъм и отношение към пациентите, д-р Димитър Цанков е включен в националния каталог „Лекарите, на които вярваме“, специално издание на в. “24 часа” за 2015, 2016, 2021, 2022 г. От 2012 г. работи с екип, един ден в седмицата в МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ ЕООД - Севлиево. Извършва консултативни прегледи в ДКЦ - Севлиево с цел да доближи квалифицираната помощ до обикновените граждани на Община Севлиево, където са извършени около 4 000 операции.

Д-Р ПЕТЕР МАКСИМИЛИЯН ХАМБЕРГЕР се дипломира в университета в Пасау, Германия през 1992 г. със специалност „Бизнес-администрация“. По време на следването си той прекарва един семестър в чужбина в Universite des Sciences Sosiales в Тулуза, Франция, като част от стипендия по програма ERASMUS. Завършва докторантурата си през 1993-1995 г. в Университета за природни ресурси и науки за живота във Виена. Първия си професионален опит придобива като консултант по бизнес управление в консултантска фирма в Исманинг. През 1996 г. той започва кариерата си в Hamberger Industriewerke GmbH като регионален мениджър продажби за Испания и Франция в подразделението за подови настилки. През 1997 г. поема управлението на продажбите за външни пазари и е назначен за пълномощник с право на подпис. През 2002 г. е назначен за управляващ директор на Hamberger In dustriewerke GmbH и други дружества от групата. От 2008 г. е управител и на „Хамбергер България“ ЕООД в Севлиево. Председател на Управителния съвет на Асоциацията на германската паркетна индустрия (VDP) и член на Управителния съвет на Европейската паркетна асоциация (FEP).

ДОЦ. Д-Р ПЕТКО КАРАГЬОЗОВ е завършил медицина през 2004 г. в Медицински университет - София. През периода 2005 – 2011 г. специализира и работи в “Клиника по гастроентерология и хепатология” на ВМА - София под ръководството на проф. Крум Кацаров и проф. Димитър Таков. През декември 2012 г. придобива специалност по гастроентерология. От 2017 г. е сертифициран обучител по холангиопанкреато скопия със система SpyGlass DS и провежда обучения на лекари от Централна и Източна Европа, Близкия Изток и Северна Африка. От 01.09.2011 г. е част от екипа на УМБАЛ „Токуда“. От 01.02.2015 г. завежда “Отделение по интервенционална гастроентерология” при УМБАЛ „Токуда“. През 2020 г. защитава дисертация на тема „Роля на холангиопанкреато скопия в диагностиката и лечението на панкреато билиарната заболявания“. През февруари 2022 г. е избран за доцент по гастроентерология. От октомври 2022 г. е началник на Клиниката по Гастроентерология при АСК УМБАЛ „Токуда“. При цялата си ангажираност и научна дейност, никога не е отказвал помощ и съдействие на свой съгражданин. Много от нас дължат доброто си здраве на него. С личната си помощ и подкрепа той е заслужил дълбокото уважение на жителите на Севлиево.

„ИДЕАЛ СТАНДАРТ - ВИДИМА“ АД, която тази година празнува своята 90- годишнината. Първоначално предприятието е било местна кооперация с местно значение. От фундаментално значение за бъдещето на компанията е преместването на производството на софийските предприятия „Батерия“ и „Руда“ през 1952 г., когато започва производството на санитарна арматура в Севлиево. Най-големият ръст се постига с италианския лиценз, с внедряването на технологии за масово производство, чрез които се изнася продукция извън България. След 1970 -1972 г. започва експорт за държави от страни от Близкия изток като Сирия, Ливан, Иран, Ирак и Кувейт. Най-голямата стъпка в развитието е джойнт венчърът от 1992 г. с „ Американ Стандарт“, който е първи в България. Годините 1992 – 1998 г. са години на мащабно развитие. След 1998 г. започва цялостното оформяне на Севлиево като място за производство и предлагане на оборудване на бани. През всичките тези години компанията непрекъснато е в процес на развитие, разширяване, внедряване на нови технологии и производство на иновативни продукти. Успехите ѝ безспорно се дължат на работещите в него близо 3000 работници и служители. Това е компания, която е променила към по-добро много човешки съдби. „Идеал Стандарт-Видима“ АД се превърна в един от най-големите работодатели на Централна Северна България, един от най-големите данъкоплатци и емблематична не само за региона, а и за България.

ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - СЕВЛИЕВО. Началото на музейното дело в Севлиево е поставено през 1924 г., когато учителите в Гимназията започват систематизираното събиране на „старини” - случайни археологически находки, антични монети, реликви от времето на Възраждането, накити от традиционни носии, записвани в инвентарна книга, запазена до днес. В средата на ХХ век тези експонати са включени в новосъздаващия се фонд на Историческия музей. Институцията е създадена на 2 септември 1954 г., когато за пръв уредник на музея е назначен Йончо Панов, току-що завършил история в Софийския университет. За музейна сграда е определено старото Хаджистояново училище, в което са изградени първите музейни експозиции. Формират се и основните отдели на музейния фонд. Днес фондовете на отделите „Археология“, „Възраждане“, „Нова история“, „Етнография“ и „Художествен“ наброяват близо 50 000 единици. Тази година се навършват 70 години от създаването на Исторически музей Севлиево, 100 години от началото на музейното дело в града. Музеят организира творчески ателиета, изложби, възстановки и други културни и образователни прояви. Популяризира историята, значимите личности и богатото културно-историческо наследство на Севлиевския край.

МИРОСЛАВ МАРКОВ е роден през 1973 г. Завършва Аграрния университет в Пловдив със специалност „Аграрно инженерство". Създател и собственик на книжарница и печатница „М-Прес". Общински съветник три мандата. Съосновател и председател на Училищното настоятелство към СУ „Васил Левски" - 3 мандата. Член на Управителния съвет на Бизнес сдружение „Севлиево 21 век" - 2 мандата. Съосновател на “Ротари клуб” - Севлиево и президент на клуба (2016-2017 г.). Женен с четири деца. Вече над 20 г. „М-Прес", в партньорство с Исторически музей - Севлиево, издават ежегоден тематичен календар, свързан с историята на града. През 2017 г. създава постоянна изложба, посветена на градската часовникова кула и нейната съдба през последните 245 г.

„ОБЩИНСКИ ПАЗАРИ – СЕВЛИЕВО“ ЕООД стопанисва и управлява централен пазар за плодове и зеленчуци, и пазара за промишлени стоки. Традиция е съвместно с Общината да се организира пролетен Великденски панаир и есенен Севлиевски панаир по време на празника на града. Това дава възможност дружеството да отделя средства за дивидент към Община Севлиево или да я подпомага със средства за провежданите от нея мероприятия. Успехите си дължи на добрата организация при провеждане на пазарите и панаирите, благодарение на добре сформирания колектив, доказал се в годините с добрите професионални умения, взаимозаменяемост и отговорност. Много важен момент е и доверието, което са създали в търговците, като клиенти на дружеството, а те от своя страна създават доверие у гражданите с качеството на предлаганите стоки. Въпреки силната конкуренция от страна на хипермаркетите, пазарът си остава предпочитано място за пазаруване.

ОГНЯН ВАСИЛЕВ ГАНЕВ е роден през 1974 г. Семеен, с две деца. Средно образование получава в ТМТЕ „Д-р Никола Василиади“ - Габрово, специалност „Електронна техника и технологии“, а висше в ТУ-Габрово, специалност „Автоматика, компютърна техника и технологии“, професионална квалификация „Електроинженер“. От 2000 г. е изпълнителен директор на „Деари Фууд България“ АД, млекопреработвателно предприятие. Контролира дейността, организира стратегията и отговаря за изпълнението на всички заповеди на ръководството в организацията. Прави оценка и анализ на работата във фирмата. Един от добрите работодатели в Севлиево, съпричастен към проблемите на града и на всеки свой съгражданин.

СНЕЖАНА ВЕЛЧЕВА е художничка, която през целия си съзнателен живот работи с деца в школата по изобразително изкуство към Детски арт център „Видима“. През 2023 г. школата по изобразително изкуство при Детски арт център „Видима“ навършва 20 г., през които Сдружение “Духовно огледало” и Детски арт център “Видима” са партньори и ежегодно вземат участие в “Младежки международен фестивал”, организиран от асоциация “ ОК Сlub” - Италия, с председател Карло Девоти. През годините са подготвени множество експозиции - “Символи на българската идентичност” в Национална библиотека - Шанхай, Китай; в посолство на България - Токио, Япония; в Българско училище - Барселона, Испания; в “Дом Витгенщайн" - Виена, Австрия; в “Музей на жената” - Ханой, Виетнам; в културно селище “Катара” - Доха, Катар; в зала “Чудесата на България” - НДК, София; Експозиции “Да бъде светлина“ - Централен офис на ЮНЕСКО - Париж, Франция, Етиопия; Народно събрание на Република България; в дворец “Палфи”, Братислав; в Черква “Дойче орден” - Франкфурт, Германия; музей на детското изкуство - Тбилиси, Грузия; Посолство на Република България в Рим; Църква “Св. Стефан” - Истанбул, Турция; в Гранд хотел София - България; летище София - България; Експозиция “Автопортрети” - Будапеща; Експозиции “Слънца”; Експозиции “Старите майстори през очите на децата”; Експозиции “Спасената гора”; Експозиции “Ангели”; Експозиции “Цветя”; Експозиции “Чадъри”; Експозиции “Красотата на Балканите“ и др. През школата средногодишно минават около 40 деца, което прави около 1 000 деца досега. Голяма част от тях продължават по пътя на изкуството. Вече има много, които се изявяват в областта на изобразителното изкуство, дизайна и архитектурата.

СК ПО САМБО И ДЖУДО “РАКОВСКИ” навърши 50 г. на 1 август 2023 г. Половин вековната история на школата е белязана от стотици медали - от държавни, балкански, европейски и световни първенства. Основател и първи треньор на клуба е заслужилият майстор на спорта и заслужил треньор Досьо Досев. Клубът е основан на 1 август 1973 г. През 50-те си години история, от държавни шампионати, са извоювани над 500 златни медали, около 600 сребърни и над 600 бронзови медали. От Канада до Испания, от Токио до Хавана, от Франция до Монголия българският флаг триумфира и със севлиевско присъствие. Нашите участници в мащабни първенства защитават с чест престижа на севлиевската спортна школа, а свой индивидуален принос оставят: Ценко Киров, Емил Асенов, Момчил Кънев, Павел Матев, Иван Вълевски, Иван Дочев, Пламен Генадиев, Гошо Димитров, Иван Цвятков. Надеждите за запазване авторитета на севлиевската школа са свързани с имената на спортисти от по-ново време: Иван Керемедчиев, Калин Кънчев, Атанас Пенков, Евгени Генов, Христо Георгиев, Пламен Гатев, Ивайло Досев, Йонко Тодоров, Данаил Иванов, Ивайло Минков, Иван и Венцислав Петкови, Тошко Ботев, Атанас Ванев, Янко Колев, Мирослав Стефанов, Ивайло Томчев, Никола и Страхил Христови, Никола Дипчиков, Стефан Димитров, Харалан Цонев, Марко Косев, Тихомир Благовестов и много други.

ТИХОМИР БЛАГОВЕСТОВ е роден в Севлиево през 1988 г. Завършил основното са образование в ОУ „Стефан Пешев“ - Севлиево, а средното - в СУ “Генерал Владимир Стойчев“ - София. Дипломиран в професионално направление „Национална сигурност“ към „Висше училище по сигурност и икономика“. Студент във “Военна Академия “Г. С. Раковски” - София. “Парамедик III степен”, световен и европейски шампион по самбо/бойно самбо; национален шампион по самбо и джудо, балкански шампион по джудо; бивш служител в „Специализиран отряд за борба с тероризма“ (СОБТ) към Министерство на вътрешните работи; член на „Съюза на бившите барети" (СББ); Член на „International Police Association“ (IРА). Владее английски език. Още като ученик и активен спортист, възпитаник на именития наш треньор Досьо Досев, Тихомир се мотивира и гордее с живота, спортните постижения и изключителния дух, сила и човечност на Дан Колов, като през цялата си спортна кариера носи харизмата и волята за победа, присъща на неговия кумир. По настоящем, с помощта на членове на Читалището в село Сенник, приятели и доброволци, той съумя да мобилизира усилията им в поддържане на къщата-музей Дан Колов и популяризиране на живота му, който може да служи за прекрасен пример на поколенията, особено в този момент. С негова помощ бяха осигурени допълнителни средства за ремонт на къщата, оформяне на кино зала за посетители, открита беше дарителска сметка и сега със съдействието на община Севлиево се изработва восъчна фигура на бореца, която ще бъде изложена в къщата-музей.

„ХИТАЧИ ЕНЕРДЖИ“ е световен технологичен лидер, който развива устойчиво енергийно бъдеще за всички. През 2020 г. изкупува подразделенията на АВВ в цял свят за производство на високоволтови продукти, в това число и АВВ в Севлиево, с около 500 служители. Четири години по-късно е изградена компания, която предоставя защитена и комфортна работна среда за над 1000 служители. Целта на „Хитачи Енерджи“ е да бъде добър и предпочитан работодател и партньор в България - има значителен принос в икономическия и социалния живот в региона. През изминалата година дружеството е направило редица спонсорства към спортни клубове, социални заведения и културни дружества.

Официалните отличия „Почетен знак- Севлиево“ ще им бъдат връчени на тържествена сесия на Общински съвет - Севлиево на 14 октомври 2024 г., 17:30 часа, зала 300 на Община Севлиево.