Община Севлиево управлява Дом за пълнолетни лица с умствена изостаналост (ДПЛУИ) в с. Батошево с капацитет 40 места и заетост - 34 потребители. Съгласно преходните и заключителните разпоредби на Закона за социалните услуги, съществуващите до влизането в сила на закона домове за пълнолетни лица с умствена изостаналост, се закриват до 1 януари 2035 г.

За да бъде осигурена подходяща среда за потребителите, които към момента са настанени в услугата, е предвидено изграждане на три нови социални услуги за резидентна грижа за лица с увреждания в изпълнение на сроковете за закриване на всички специализирани институции за лица с увреждания.

За настанените в ДПЛУИ услугата е истинският им дом. Те не познават друго място, което да идентифицират като свое. Реинтеграция не е възможна, защото близките им не могат или отказват да се грижат за тях. Всичко това потвърждава, че тези хора трябва да запазят своя дом и своето „семейство“ като се преместят в новопостроени сгради, отговарящи на стандартите и критериите за услугата „Резидентна грижа за пълнолетни лица с интелектуални затруднения“ (РГПЛИЗ), които да се намират на терен в двора на сегашната услуга.

Това е обусловено от няколко фактора: Община Севлиево не разполага с друг свободен общински терен, на който биха могли да бъдат изградени новите услуги. Дворът на ДПЛУИ е достатъчно голям (25 429 кв.м.), за да бъде осъществено строителството там, съобразно потребностите и изискванията; за потребителите се грижи персонал, нает предимно от местното население на с.Батошево (64% от общия брой персонал), а слугата ДПЛУИ се намира в непосредствена близост до услугите „Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с психични разстройства“ (ЦНСТПЛПР) – 1 и 2 – с. Батошево, където ще се предоставят услуги, които ДПЛУИ не може да осигури, поради невъзможност за осигуряване на нужните специалисти. Потребителите от услугите ДПЛУИ и ЦНСТПЛПР – 1 и 2 поддържат тесен контакт помежду си и представляват една голяма общност, която функционира заедно.

Освен това са изградени контакти с местното население, които биха се запазили само при запазване на сегашното местоположение на услугите.

Настоящата локация напълно съответства на Плана за действие за периода 2022 – 2027 г. за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна грижа, Общите европейски насоки за преход от институционална грижа към грижи в общността, както и на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания, в чиято основа е разбирането, че „деинституционализацията на грижата за възрастни хора и хора с увреждания е насочена към развитието на мрежа от услуги в общността и домашна среда с цел осигуряване на независим и достоен живот и тяхното пълноценно включване в живота на обществото“.

Общинският съвет прие предложението услугите РГПЛИЗ да бъдат изградени в с. Батошево с работещи инфраструктурни, транспортни и комуникационни връзки и различни видове обществени услуги, което способства за постигане целите на услугите и качество на живота на потребителите, с изградена достъпна архитектурна среда. Теренът, който се предлага за проектиране и изграждане на РГПЛИЗ отговаря на изискванията на действащите санитарно-хигиенни и екологични норми. В съседство на него са сгради и съоръжения, които са свързани с функцията на РГПЛИЗ. Услугите ще бъдат в близост до здравна инфраструктура.

Местоположението за новите услуги за РГПЛИЗ – в двора на сегашната специализирана услуга ДПЛУИ, но извън сега действащите сгради, е съобразено и с изискванията за ползване на други услуги: в близост до РГПЛИЗ са налични работещи и достъпни услуги – социални, административни, културни и за организация на свободното време. Част от услугите ще бъдат предоставяни на пешеходно разстояние (услуги в ЦНСТПЛПР, Пенсионерски клуб, Читалище, административни и за организация на свободното време), а други – в общинския център – други социални услуги, здравни услуги.

Община Севлиево подготвя проектно предложение, с което да кандидатства по процедура BG-RRP-11.018 „Изграждане и оборудване на нови социални и интегрирани здравно-социални услуги за резидентна грижа и специализирани социални услуги за лица с увреждания“, която се реализира в рамките на компонент „Социално включване“ от Националния план за възстановяване и устойчивост, Инвестиция П39 „Модернизиране на дългосрочната грижа“, Компонент 1 „Продължаваща подкрепа за деинституционализация на грижата за възрастните хора и хората с увреждания“, Подкомпонент 1.1. – Изграждане и оборудване на нови социални и интегрирани здравно-социални услуги за резидентна грижа и специализирани социални услуги за лица с увреждания.

Проектното предложение ще бъде съобразено с условията в насоките за кандидатстване и изискванията на стандартите за качество на специализирана социална услуга „Резидентна грижа за пълнолетни лица с интелектуални затруднения“.