Четирима представители на музей „Етър“ – проф. д-р Светла Димитрова, д-р Ваня Донева, Мария Иванова и Тихомир Църов, взеха участие в 31-та годишна конференция на Асоциацията на музеите на открито в Европа (АЕОМ), която се проведе от 18 до 22 август в Унгарския музей на открито Сентендре (Сканзен).

В събитието се включиха над 100 представители на професионалната общност от различни страни на континента. При откриването генералният директор на културната организация Миклош Чери отправи специален поздрав към присъстващите. По време на форума бе направен избор на нов президент на АЕОМ, тъй като двата мандата, на които има право белгийката Хилде Шоефс изтекоха.

Д-р Золт Сари  – зам.-директор на Унгарския музей на открито Сентендре (Сканзен), ще ръководи организацията през следващите две години.

31-та годишна конференция на АЕОМ бе посветена на обществените травми с различните им проявления и представянето им в музеите на открито. Домакините организираха обиколки на различни места в Будапеща, свързани с някакъв вид травми, оставили отпечатък в обществото.

Главният вход на самия музей Сентендре (Сканзен) е бивша гара. В непосредствена близост до нея е разположена малка, но впечатляваща експозиция, свързана с темата за обществения травматизъм. Експониран е стар вагон, в който може да се види покъщнина. След Първата световна война, когато по силата на мирните договори Унгария губи територии в Трансилвания, част от населението е преселено от новата държава (Румъния) към родината. Там обаче се оказва, че новопристигналите няма къде да живеят и години прекарват във вагоните, с които са се придвижили. По-късно, по време на Втората световна война, с тези вагони са извозени местните евреи към концентрационните лагери.

Между 2020 е 2022 година, в изпълнение на проект за над 26 милиона евро, върху пространство от музея са пренесени жилища и обществени сгради, които представят живота на унгарците в трансилванските територии, преминали под румънска власт след Първата световна война. Показан е Граничен контролно пропусквателен пункт. В автобус „Икарус“, с каквито са пътували хората от 70-те и 80-те години на миналия век, може да се видят лични вещи и багаж, а в непосредствена близост е експониран автомобил масово производство от същия период. Сградите от Румъния са деконструирани, пренесени и възстановени елемент по елемент, включително и с покъщнина, в Унгарския музей на открито. Трансилванската експозиция в Сентендре (Сканзен) е впечатляваща и е създадена по най-новите тенденции в световната музеология. В отделните пространства на самия музей, изграждан дълги години, могат да се проследят промените в експонирането през отделните периоди.

Директорът на музей „Етър“ проф. д-р Светла Димитрова взе участие в избора на новия президент и се включи активно в панела за определяне статута на АЕОМ като организация.

Музей „Етър“ установява отношения с АЕОМ през 90-те години на миналия век. По-късно активността към организацията е преустановена. През 2016 г. контактите отново са възобновени и от тогава представители на българския музей на открито участват активно в дейността на АЕОМ.