
В Пловдив започва работа нова специализирана комисия, която ще действа като своеобразна екополиция. По заповед на кмета Костадин Димитров, звеното ще следи за изпълнението на ангажиментите по благоустройство и озеленяване на новопостроени сгради в града. Проверки ще се правят регулярно във всеки от шестте района на общината, а обектите с приети проекти за паркоустройство ще бъдат под наблюдение за период от пет години.
Фокусът ще бъде върху реалното изпълнение и поддържане на заложеното в одобрените проекти. При несъответствия комисията ще издава предписания, а при неизпълнение – ще налага глоби. Санкциите започват от 1000 лева и могат да достигнат до 12 000, ако нарушенията не бъдат отстранени в определените срокове.
„Целта ни е да осигурим устойчиво развитие на града и по-добра среда за хората. Зелените площи трябва да се изграждат и поддържат не само по документи, а реално и видимо“, посочват от администрацията.
Контролът върху озеленяването е част от по-широка стратегия на Община Пловдив за опазване на околната среда и подобряване качеството на въздуха. Общинският съвет вече прие нова Програма за периода 2025–2029 г., която предвижда конкретни стъпки за справяне със замърсяването.
Включени са мерки като подмяна на стари отоплителни уреди с по-екологични алтернативи, саниране на сгради с цел енергийна ефективност, изграждане на зони с ниски емисии и прилагане на проекти за озеленяване. Финансирането включва над 20 милиона лева само за енергийна ефективност, а допълнителни средства са предвидени за така наречените „зелени“ интервенции в градската среда.
Заместник-кметът по екология Иван Стоянов подчерта, че усилията са насочени към трайно намаляване на дните с превишение на фини прахови частици под 35 годишно, в съответствие с европейските норми.