„Бъбречно здраве за всички“ е мотото на Световния бъбречен ден тази година. Той се отбелязва от 2006-та година във всеки втори четвъртък на месец март.

„Важността на бъбречните заболявания произтича от това, че те се очертават като все по-нарастваща причина за болестност и смъртност през този век. По данни от 2017 г. от платформи, изучаващи заболеваемостта и смъртността от различни социално значими заболявания, злокачествени, кардиологични, заболявания на белите дробове се оказва, че делът на бъбречните заболявания надминава 10 % от населението в световен мащаб, и за разлика от онкологичните заболявания и заболяванията на белите дробове, показващи неотклонна тенденция за спад в световен мащаб, такова значимо спадане не се забелязва при пациентите с бъбречно заболяване“.

Това отбеляза пред журналисти доц. д-р Бисер Борисов, началник на Клиника по нефрология при УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен по време на среща по повод Световния бъбречен ден, който тази година се отбелязва на 14-ти март.

Доц. д-р Бисер Борисов: Болестите на бъбреците са един тих убиец

Доц. Борисов посочи, че причините за задържане на нивото на броя на бъбречните заболявания са много, но една от най-важните от тях е например застаряването на населението на Земята, което води до увеличаване на броя на хората, които имат много заболявания, които могат да увредят бъбреците.

"Проучвания, направени в нашата страна, показват, че относителният дял на пациентите с хронични бъбречни заболявания е почти 13 процента. Тези данни трябва да се интерпретират на фона на информацията, че бъбречните заболявания, водещи до терминална бъбречна недостатъчност, протичат без болки и други признаци.

"За съжаление броят на бъбречните трансплантации в България е много нисък като през последните години не показва значима тенденция за нарастване. У нас има само един център за изпълнение и проследяване на тази процедура и това е Центърът за трансплантология и бъбречни трансплантации, който е локализиран в "Александровска болница" в София", каза доц. Борисов.

Той подчерта, че най-честите причини за бъбречна недостатъчност, изискваща диализно лечение в света и в България са захарният диабет и артериалната хипертония. 

"Броят на диабетиците нараства повсеместно в целия свят като една от причините освен застаряването е това, че хората и наедряват. 

Затлъстяването е реална пандемия - оформя се така нареченият метаболитен синдром, елемент от който е захарният диабет. Всъщност повечето хора, които затлъстяват след 45-годишна възраст развиват втори тип захарен диабет", каза доц. Бисер Борисов.

"Понякога високото артериално налягане е единствен тих свидетел на случващото се в нашите бъбреци. Болестите на бъбреците са един тих убиец. Заболяванията, кото довеждат до терминална бъбречна недостатъчност обикновено не протичат с болки", предупреди доц. Борисов като добави, че наличиети на отоци по долните крайници често може да бъде свързано с първично бъбречно заболяване.

Доц. Бисер Борисов отбеляза, че е необходимо хората, навършили 45 и повече години да си правят профилактични прегледи на бъбреците всяка година или най-малко един път на две години.

Той припомни, че Клиниката по нефрология в УМБАЛ „Д-р Георги Странски” е най-старото звено на територията на Плевен, в което се диагностицират и лекуват бъбречни заболявания. На фона на наличните в момента още три отделения по диализа, на територията на град Плевен, Клиниката запазва водеща роля в тази дейност с над 10 000 хемодиализни процедури, проведени през 2023 година.

В началото на месец ноември 2024 г. ще бъде отбелязана 50-годишнината от създаването на Клиниката по нефрология в УМБАЛ „Д-р Георги Странски”.