Драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе ще бъде домакин на първата Международна театрална среща „Русенски дискурси“ 2023 г., посветена на творчеството на австрийския драматург Юра Зойфер. 

Срещата се организира от театъра заедно с австрийските партньори от „Юра Зойфер Гезелшафт“, Театър „Архе“ (Виена) и Международното дружество „Елиас Канети“ и е първата по рода си в България. 

Кой е Юра Зойфер? „Краткият му жизнен път се развива между две диктатури, между два опита за бягство от тези диктатури и в търсене на една родина, която никъде не успява да намери  освен в творчеството си.“ Така кратко го описва една от изследователките на живота и творчеството му проф. Пенка Ангелова. Той се ражда в  заможно еврейско семейство на 8.12.1912г. в Харков, Украйна. След нашествието на Червената армия през 1920 г. семейството напуска страната. С надеждата, че това е за кратко, опитва да се установи в Грузия. Когато разбират, че нашествениците се отправят и към тази страна, през Константинопол и Баден семейство Зойфер успяват да се установят във Виена. Тук започва краткият творчески път на Юра като млад поет. Той написва над сто стихотворения, създава и проза, а четири от петте му пиеси са преведени на български език. Запазен е също фрагмент от романа “Така загина една партия“, тъй като по време на арестите и гоненията трите екземпляра, които Юра Зойфер оставя при приятели, са само частично съхранени. През 1936г. той е арестуван. През Виенския окръжен затвор, Инсбрук и Дахау, попада в Бухенвалд. Там умира след тежко боледуване на 16.02. 1939г. преди да навърши 27 години. Дни по-късно пристига документ за освобождаване, издействан от родителите му, които успяват да избягат в Америка.

Първата среща с пиеса на Юра Зойфер в България е на русенска сцена. Тя става в сезон 1997-1998, когато ДТ “Сава Огнянов поставя „Винета – потъналият град“. Преводът от немски е на проф. Пенка Ангелова, сценичната редакция на спектакъла прави Крум Гергицов. Проф. Пенка Ангелова и проф. Ана Димова откриват за българските литературни и театрални специалисти пиесите на Юра Зойфер като ги превеждат и събират в сборника „От рая до края на света“.

Събитието ще предложи редица дискусии и лекции за живота и творчеството на Юра Зойфер, като от българска страна участие ще вземат директорът на театъра Боян Иванов, режисьорът Явор Гърдев, председателят на Международното дружество „Елиас Канети“ проф. Пенка Ангелова, театроведът Крум Гергицов.

 В програмата са включени:

виртуална изложба, посветена на живота на Юра Зойфер;

прожекции на театрален спектакъл и опера по пиесата на Юра Зойфер „Краят на света“;

спектакълът „Астория“ по едноименната пиеса на австрийския драматург, с режисьор Валерия Минева и с участието на студенти от НАТФИЗ.

Сред целите на „Русенски дискурси“ 2023 са български режисьори, драматурзи и директори на театри да се срещнат с чуждестранни потенциални европейски партньори, да бъдат установени трайни контакти и да бъдат обсъдени идеи и възможности за съвместни нови проекти, а Русе да се утвърди като център за международно сътрудничество в областта на театралното изкуство. 

Входът за всички събития е СВОБОДЕН!