Няколко отказа е получила Община Пазарджик при първото заседание по делото срещу фирмите оператори на сепариращата инсталация за отпадъци. Казусът се гледа от Арбитражен съд при Съюза наарбитрите в България. И двете страни претендират за неустойка по договора, който е на стойност 23 млн. лв.

Заседанието е започнало с отказ на председателстващия арбитър, Красимир Иванов, да допусне представители на медиите да присъстват и отказа да предостави информация по делото. Производството е продължило при закрити врати.

От местната администрация определят като скандално това, че единият от арбитрите по делото, който е отказал да си направи отвод въпреки изричното искане на Община Пазарджик, е Ваня Толева, свързана с Ганчо Толев, съдружник в Адвокатско дружество „Толев и партньори“ заедно с адв. Георги Христев Босев - адвокат на ищеца по делото ДЗЗД "Център за рециклиране Пазарджик". Отвод са отказали да си направят и другите двама арбитри, които заедно с г-жа Толева през 2022 г. са отхвърлили иск на Община Пазарджик срещу Центъра са рециклиране на стойност 1 700 000 лева.

Вероятността точно тези трима арбитри от общо 27 в арбитража да гледат две последователни дела между едни и същи страни е по-малка от 1 към 3000. Това поставя сериозна въпросителна върху безпристрастността на арбитража при решаване на делото. Притеснителното в случая е, че вътрешните правила на арбитража дават право всяка страна да посочи по един арбитър, а третият да се назначи служебно, коментират още от Община Пазарджик. Местната администрация е предложила като такъв проф. д.ю.н. Ангел Калайджиев, известно и уважавано светило по търговско право, но без никакъв аргумент това е било игнорирано.

Разгледано е било и възражението на Община Пазарджик, че не трябва делото да се гледа от този арбитражен съд, тъй като арбитражната клауза като нищожна такава е уговорена чрез Допълнително споразумение № 3, подписано от бившия кмет Тодор Попов. Той го подписва от името на Община Пазарджик, но без да е надлежно упълномощен и не е получил съгласие за това от останалите участници в Регионалното сдружение за управление на отпадъците - шестте общини Батак, Брацигово, Септември, Пещера, Лесичово, Белово. Поради тази причина същото е нищожно поради липса на разпоредителна и представителна власт.

Арбитражният съд не приема аргументите и е насрочил следващо заседание, като е допуснал и за разглеждане допълнителни искания от страна на сепариращите фирми.