Европейската организация за ядрени изследвания, по-известна като ЦЕРН - /„Европейски съвет за ядрени изследвания“/, намираща се край Женева в Швейцария, е най-голямата в света лаборатория по физика на елементарните частици.

Комплексът на организацията е разположен на границата на Швейцария с Франция, северозападно от Женева. Споразумението за създаването на ЦЕРН е подписано в Париж на 29 юни − 1 юли 1953 г. от представителите на 12 европейски държави. 

Организацията е основана на 29 септември 1954 г. от 12 европейски държави. Към края на 2019 г. броят на страните членки вече е 24. Освен това няколко страни и международни организации имат статут на наблюдатели.

В ЦЕРН постоянно работят приблизително 2500 души, както и около 8000 физици и инженери от 580 университета и институти, от 85 националности участват в международните експерименти на ЦЕРН и работят там временно.

Основната функция на организацията е да осигури поддръжката на няколко ускорителя и друга апаратура, необходими за изследвания в областта на физиката на елементарните частици.

Територията на ЦЕРН се състои от две основни площадки и няколко по-малки. Големият комплекс от сгради включва работни кабинети, лаборатории, производствени помещения, складове, зали за конференции, жилищни помещения, столови. Комплексът е разположен, както на повърхността, така и под земята на дълбочина около 100 метра.

От основаването си ЦЕРН редовно приема нови членове като България се присъединява през 1999 г.