Над 30 млади лекари от цялата страна завършиха обучителния курс по роботизирана хирургия, който се проведе в МУ-Плевен от водещи хирурзи от Световната Асоциация по лапароскопска и роботизирана хирургия.
На 6 октомври 2022 г. в Телекомуникационния ендоскопски център в началото на XVIII Национален Конгрес по хирургия с международно участие, младите специалисти слушаха с огромен интерес лекциите на американските хирурзи проф. Ричард Сатава, проф. Филип Шадук, проф. Джон Морисън, проф. Джей Редан и проф. Ян Ходгдон.
След това се включиха в практическо обучение на роботизирани системи, на симулатори и на живи тъкани в експерименталната операционна зала. Проф. Филип Шадук и проф. Добромир Димитров връчиха на младите си колеги сертификати за успешно завършен курс по роботизирана хирургия.
По този повод в зала „Хипократ“ на Ректората в МУ-Плевен се проведе пресконференция за представяне на гост-лекторите и темите на XVIII-я Национален конгрес по хирургия с участието на: проф. д-р Димитър Стойков, председател на Българското хиругическо дружество; проф. д-р Добромир Димитров, ректор на МУ-Плевен; акад. д-р Григор Горчев, почетен ректор на МУ-Плевен; проф. Славчо Томов, директор на Научноизследователския институт и проф. Филип Шадук от Световната Асоциация по лапароскопска и роботизирана хирургия.
Ректорът на МУ-Плевен проф. Добромир Димитров обясни на гостите, че в рамките на конгреса вече е започнал практически курс за млади лекари, който съдържа теоретична и практическа част, а участниците в него са разделени на три отбора и ще могат да оперират жива тъкан на роботизирани системи и на лапароскопски тренажори.
„Предоставянето на домакинството на третия конгрес по хирургия на Медицински университет – Плевен е голяма чест и признание за плевенските хирурзи, признание за школата на академик Григор Горчев, който е пионер на роботизираната хирургия в България, и признание за цялата хирургична общност“.
Това каза проф. Димитър Стойков, който е председател на Българското хирургическо дружество и на Организационния комитет на 18-я Национален конгрес по хирургия, който се провежда със специалното участие на водещи хирурзи от Световната Асоциация по лапароскопска и роботизирана хирургия.
От името на целия екип на Световната асоциация по лапароскопска и роботизирана хирургия, проф Филип Шадук каза:
„Повече от десетилетие сме един екип, който пътува по света с мисията да обучава. Впечатлени сме от това, което са изградили през последното десетиледие акад. Горчев, проф. Томов и проф. Димитров. Считам, че всички колеги в страната трябва да са горди от това, което се случва тук – в Плевен“.
От своя страна акад. Григор Горчев сподели:
„За нас беше огромна привилегия през 2019 г., такива световноизвестни имена като вас, да удостоят с участието си нашия конгрес и тяхната непринуденост и най-вече експертиза в хирургията, ни направи много близки в професионално отношение.
С проф. Славчо Томов и проф. Добромир Димитров коментирахме, че нашата школа по лапароскопска хирургия, тук в Плевен се приближава повече до тази, която е в Съединените щати, отколкото тази в Европа.
В този смисъл, желанието на нашия екип е да се задълбочат връзките със Суединените щати относно новите техники, обучението, защото пред нас стоят едни мисионери, които популяризират този тип хирургия в целия свят. За мен е чест да бъда заедно с тях и нека занапред да задълбочаваме нашите контакти“.
Научната програма на конгреса беше открита на 7-ми октомври от американските хирурзи проф. Ричард Сатава, проф. Филип Шадук, проф. Джон Морисън и проф. Ян Ходгдон. Пленарната сесия по откриването беше посветена на бъдещето на роботиката и минимално инвазивната хирургия.
При откриването на конгреса не липсваха изненади. Във връзка с определянето на най-високото звание на хирургичното общество в България, за негови почетни членове бяха обявени академик Григор Горчев, за приноса му за въвеждането на роботизираната хирургия у нас и внедряването й в области като коремната хирургия например. Другият номиниран е ректорът на МУ-Варна проф. Валентин Игнатов, както и проф. Бойко Куруков, който е шеф на клиника в Университетска болница „Царица Йоана“ в София.
„Ние се гордеем, че академик Горчев е първият почетен член на Българското хирургическо дружество от Плевен“, каза проф Димитър Стойков, който обяви новината.
„Това е награда за екипа, който ръководя“, каза академик Григор Горчев като насочи вниманието към друга новина, която обяви проф. Славчо Томов и тя е, че в последния ден на Националния конгрес по хирургия 8-ми октомври ще се проведе общо събрание на Българската Асоциация по миниинвазивна и роботизирана хирургия, което ще бъде предеседателствано от акад. Григор Горчев и проф. Тома Пожарлиев.
От своя страна, ректорът на МУ-Плевен проф. Добромир Димитров връчи на проф. Филип Шадук от Световната Асоциация по лапароскопска и роботизирана хирургия "Плакет за партньорство".
"Вярваме, че ни предстоят нови предизвикателства и заедно с Дружеството на лапароскопските и роботизираните хирурзи в света, ще имаме възможност да надграждаме през следващите години", каза ректорът на МУ-Плевен.