На какъв етап е проектът за водния цикъл на Бургас, какви са причините за забавянето му и ли риск той да не бъде реализиран в установения за това срок, тоест до края на май 2024?

Това са само част от въпросите, които депутатът от ИТН – Златомира Карагеоргиева-Мострова отправи към министъра на Околната среда и водите, Борислав Сандов.

Питането на бургаския  народен представител, относно проекта за близо половин милиард лева е свързано с евентуалния риск от финансови санкции.

„Това е проект с голяма обществената значимост. Няма как да не се зададат тези въпроси, предвид текущата наказателна процедура от Брюксел срещу държавата за градските пречиствателни станции, големият финансов ресурс, изплатените едва 4% от него в средата на периода за реализацията му и оставащите едва 2 години до финалния срок за изпълнение на Интегрирания воден цикъл за един от най-важните региони в България“, коментира Златомира Мосторва.

Според нея е коректно да се знае, какви мерки ще предприеме ведомството, което на 17 юни 2020 сключи договора с бургаското „В и К“ дружество за изграждането на мащабната инфраструктура.  

Тя припомня, че интегрирания воден проект за Бургаска област стартира с финансови корекции, заради пропуски в проведените обществени поръчки, а сега значително изостава в сроковете за изпълнение по договора.

"Интегриран проект за воден цикъл на област Бургас" цели изграждане на инфраструктура, чрез която ще се постигне съответствие с националното и европейското законодателство в областта на питейните води, отвеждането и пречистването на отпадъчните води и повишаване на ефективността на системите и съоръженията. В обхвата на проекта са включени реконструкция, рехабилитация на съществуващата ВиК структура и изграждане на нови системи и съоръжения в тринадесет агломерации с над 10 000 екв.ж. – Бургас, Несебър, Поморие, Созопол, Приморско, Обзор, Айтос, Карнобат, Царево, Китен, Черноморец, Сарафово и Лозенец, част от обособената територия, обслужвана от „Водоснабдяване и Канализация“ ЕАД гр. Бургас.

Проектът предвижда реконструкция на 158,296 км. водопроводна и 22,147 км. канализационна мрежа, както и изграждане на 6,834 км. водопроводна и 73,154 км. канализационна мрежа, 1 нова пречиствателна станция за отпадни води и реконструирани 3 други такива станции. Предвидена е и реконструкция на 2 бр. пречиствателни станции за питейни води.

Проектът е на стойност 459 330 577.88 лева, представляващи инвестиционни грантове по Оперативна програма „Околна среда 2014–2020 г.“. В допълнение по същия проект е предоставен заем от 17,3 милиона евро на „Водоснабдяване и канализация“ ЕАД – Бургас от Европейската банка за възстановяване и развитие. Реално изплатените суми по ИСУН към днешна дата са 19 139 885.89 лева, а крайният срок за изпълнение на договора е 31.05.2024.