Людмил Христов е на 42 години, семеен е и има едно дете. Говори английски и руски език. Средното си образование получава в СУ „Възраждане“ в паралелката по бизнес администрация. Завършва бакалавърска и магистърска степен по международни икономически отношения в Стопанска академия „Димитър Ценов“ в Свищов. След завършване на висшето си образование стартира собствен бизнес в сферата на ресторантьорството и търговията на дребно. После, след повече от седем години, започва работа в голяма международна компания. В нея той придобива управленски опит на различни нива, както в България, така и в чужбина. Людмил Христов е заемал поста заместник областен управител на област Русе.
Людмил Христов е кандидат за народен представител от листата на “Продължаваме промената” с номер 9 в бюлетината. Той е с преференция 106.
- Г-н Христов, каква е вашата мотивация да участвате в тези избори?
- В началото ми позволете да поздравя всички учители и ученици във връзка с първи учебен ден. Да им пожелая на добър час! И дано тази учебна година бъде успешна, и всички предизвикателства, свързани с онлайн обучението, да са назад във времето и да е само присъствено обучението.
Колкото до мотивацията... Това, на което бях свидетел в последните няколко години, бе непрекъсната арогантност, надменност, наглост от телевизионния екран и всички медии. Което всъщност ме накара да се замисля, ако продължаваме по този път, докъде ще стигнем. И всъщност отговорът беше прост - до никъде, т.е. ние няма да имаме перспектива за нашите деца да останат да учат и да живеят тук. Това беше основната причина, поради която аз реших да вляза в листата на “Продължаваме промяната”.
- Тази арогантност е от бившите управляващи преди Вас ли?
- Ами говоря конкретно за управляващите от ПП ГЕРБ. Бяхме свикнали да ги виждаме всяка вечер от телевизионния екран с едно поведение...
- Вие успяхте ли да си научите урока за изминалите 8 месеца, докато бяхте във властта?
- Като партия със сигурност сме го научили. Нееднократно беше казано, че мотиката няма да се настъпи втори и трети път. Така, че на национално ниво, урокът е научен. А лично за мен, мога да твърдя, че е по същия начин.
Слушателите ни трябва да разберат, че промяната не може да дойде за толкова кратък период. Т.е. ние трябва да положим изключително много усилия, готови сме за това да променим средата, в която живеем. Но, всичко това ще отнеме по-дълъг период от време.
- Да, но Вие обещахте?
- Обещахме, но за малкото време, в което бяхме в управлението, постигнахме немалко неща. Така, че ако имахме перспективата да управляваме по-дългосрочно, щяхме да постигнем повече.
Уверен съм, че след следващите избори, ще имаме тази възможност.
- Кое не постигнахте и какви ще са приоритетите при следващо управление?
- Тук, разбира се, може би нещата трябва да се обърнат в какво успяхме за този кратък период. Постигнахме нещо много важно, което не е правено последните 12 години и то е увеличаването на пенсиите. Следващото е насочено към младите семейства и е само началото. Направихме детските градини безплатни. И не на последно място - постижението на ГКПП “Капитан Андреево”. Държава влезе във владение, където трябва да бъде. Съответно успяхме да спрем канала за внос на отровни храни, които вреди на всички нас. По този начин заявихме не само пред българските граждани, но пред европейските ни партньори, че имаме желанието и волята да бъдем там, където държавата трябва да бъде.
- Но съдът каза друго...
- Каза друго. Но знаем, че не взема в момента решения, които да не се подвластни на нечия воля. Усилията ни оттук нататък ще бъдат насочени към реформа в съдебната система и промяна на антикорупционната система. Начело на КПКОНПИ трябва да застане човек, който да иска да промени порочните практики и модели, за да може всеки злоупотребявал да отиде на мястото, което заслужава.
- А какво ще правим с Дунав мост -1?
- Трябва да облекчим трафика. Това, което беше направено по време на управлението ни е междумедомствената комисия от три министерства. Постигна се съгласие една част от институциите в граничната зона да излязат оттам, за да може да се облекчи трафикът.
Не говоря за буферен паркинг или друго. Това за нас е единственото работещо решение, защото дори да имаме 10 трасета, ако един камион се проверява от няколко институции, няма как да очакваме той да премине бързо.
Другото важно по отношение на трафика на Дунав мост е, че Министерството на транспорта чрез Външно министерство изпрати нота до румънската страна да продължим договореността от 2006 г. и да се осъществява граничен контрол с едно спирано. Няма смисъл и логика да се прави от двете страни на реката. Когато тази дейност се сведе само за една, времето за преминаване ще е по-кратко и неминуемо това ще доведе до облекчаване на движението.
- Вие бяхте и зам.-областен управител, имате поглед от вътре върху процесите. Необходима ли ни е децентрализация и да се даде малко повече власт на областните управители?
- Личното ми мнение е, че децентрализация по отношение на местното самоуправление трябва да има, защото това е единственият начин да се преодолее неравномерното развитие на регионите. Органите за местно управление така ще имат повече отговорности, правомощи, но ще разполагат и с повече финансови средства, за да решават още по-ефективно регионални проблеми.
По отношение на правомощията на областния управител мисля, че няма човек, който да каже, че не трябва да се увеличават. Защото в момента областната администрация е една пощенска кутия. За да имаме ефективна местна изпълнителна власт, областният управител трябва да има повече правомощия и дори да бъде първостепенен разпределител с бюджет. Примерно, всички постъпления от наеми на имотите, които са под пряко управление на областния управител, отиват в централния бюджет. На местно ниво не остава нито една стотинка, за да се поддържа те. И виждате, че всички имоти държавна собственост са в окаяно състояние, а някои са и паметници на културата. Жалко е държавата да не може да се погрижи за своята собственост.
- С оглед ситуацията сега в Карловско, ако един областен управител има повече правомощия, би могъл да бъде много по-полезен.
- Съгласен съм. Ако областният управител е подготвен и ерудиран, знаещ как да управлява администрацията, той със сигурност би бил полезен в такива случаи. Искам да вметна, че когато обаче има повече правомощия, трябва да се измисли и механизъм за контрол. Все пак живеем в България.
- При повече правомощия областен управител би ли справил с проблема на русенци, свързан с въздуха?
- Проблемът с въздуха, за съжаление, съществува от толкова много години вече. Тук трябва да се измисли механизъм, по който областният управител да може да влияе на държавните институции на място. Защото в момента единствената му възможност е да вдигне телефона и говори с директор на институция.
По отношение на проблема с въздуха на Русе, трябва да бъдат включени всички институции, за да работят заедно за разрешаване му. И да намерим хора с воля, които да приложат закона.
- Да погледнем и към инвестициите. Има такива инвеститори, които замърсяват.
- По отношение на инвеститорите, които замърсяват, те идват в България, защото знаят, че може да го правят. Ако знаят, че законът се прилага, няма да сес стига дотам. Затова законодателството трябва да се прилага с еднаква сила към всеки.
Иначе по отношение на инвестициите у нас, за да се привличат те, трябва да се намали бюрократичната тежест.
- Как гледате на социологията в момента?
- Не я гледам. Тази социология, която излиза по медиите сега, тя е платена. Това е способ на определени партии да влияят психологически на избирателя.
Ние правим наша вътрешна социология с изключително големи фокус групи, които обхващат между 3000-3500 души, която показва съвсем други резултати.
Призивът ми към хората е да не гледат социологията, която в момента се представя. Или, ако пък искат да я гледат, да добавят около 10 процента към резултата на Продължаваме промяната, за да разберат за изхода от изборите.
- Вие провеждате срещи с хората, обикаляте кварталите в града. Какви са настроенията им, какво Ви казват хората?
- Има разлика в нагласите по квартали. В центъра са добронамерени към нас, хората ни симпатизират. В кварталите е малко по-друго, защото те никога не са виждали кандидат за народен представител да отиде на място и да говори с тях. Те по-скоро са учудени какво правя аз там. Не бих казал, че хората са негативно настроени, а че са донякъде резервирани и изненадани, че могат да си говорят директно с човек от листата.
- Какви проблеми споделят? Какво очакват от Вас?
- Всички очакват средата, в която живеят и тяхното ежедневие, да се подобрят. За съжаление, това обаче не може да стане с магическа пръчка. Процесите са твърде сложни и отнемат време.
- Усеща ли някакъв страх от това, което всички политици ни говорят по телевизията, че зимата ще е тежка, ще бъдем гладни, ще стоим на студено...
- Разговарях вчера с доста хора от пенсионерските клубове. Там посоката на разговора е единствено бъдещето. Хората очакват положителни резултати от нас. Не се засягат темите за тежка зима, може би хората вече не обръщат внимание на тези внушения. В по-голямата си част те са позитивно настроени и вярват в доброто бъдеще.
- Вашето семейство как гледа на желанието ви да се занимавате с политика? Нали знаете, общото схващане е, че политиката е мръсна работа.
- Първото нещо, което казаха моите родители, е защо се захващаш с тази мръсотия, за помията, която може да бъде излята върху мен.
Но, те ме подкрепят. Аз съм доказал във времето, че когато съм се захванал с нещо, го докарвам до края. И всички цели, които съм си поставил досега в личен план, съм ги постигнал. Надявам се да успея да мога да помогна всички ние да живеем в една нормална държава - правова и просперираща държава. Дълбоко съм мотивиран да дам всичко от себе си, за да може това да стане реалност. Подкрепа получавам не само от семейството си, но и от всичките си приятели. Казват, колкото и да е трудно не се отказвай, покажи какво можеш.
Купуването и продаването на гласове е престъпление.
Тази публикация е платена политическа реклама. Статията не е журналистически материал и не отразява редакционната политика на Darik.bg. Медията не може да гарантира стандарти като обективност и достоверност за публикувано платено съдържание.
Още по темата
- Асен Василев: Ако се работи по правилата, България ще стане добра европейска държава. Но това няма да стане с лъжите на влезлия във фазата на „строител“ Борисов!
- Пост във фейсбук на Даниел Лорер предизвика бурни реакции
- Заради политическата криза ПП-ДБ искат среща с президента
- Петков във Facebook: Чухме ви, ще бъдем силна опозиция на плановете на Борисов и Пеевски