
Кюстендилската болница „Д-р Никола Василиев“ е кръстена на един изключително скромен човек и отличен хирург. Той е основател на груповото кръводаряване в България и един от първите, които ползват преливането на кръв при извършването на операциите. Д-р Василиев е извършил над 40 000 операции по времето на работата си в кюстендилската болница. Д-р Никола Василиев е и сред първите лекари, които почват да оперират апендикса в България.През 1939 година той е назначен за началник на хирургическото отделение в кюстендилската болница . Сред другите успехи са редица нови методи въведени в хирургията, като например той има призната рационализация за автоматично затопляне на приготвената за преливане кръв през 1957 г. Въпреки, че д-р Никола Василиев е спасил хиляди животи, много малко се знае за него в Кюстендил.
„Той е роден 1903 в Севлиево. Пристига в Кюстендил през 1936 година като ординатор в хирургичното отделение. През това време д-р Василиев започва да оперира апендикса, като до тогава се е слагало лед при болки от апендикс“, заяви за Дарик Антон Венев- експерт в РИМ- Кюстендил.
В Държавният архив се намират едва няколко страници за живота на този изключителен хирург. Д-р Василиев организира около 100 души, които са постоянна група за безвъзмездно кръводаряване към болницата в Кюстендил.
„Д- р Василев експериментира с кръвопреливането. Той е иноватор в това дело. Това е изключително полезно при бомбардировките от югославски самолети през 1941 г., когато има ранени над 100 души. Благодарение на уменията на д-р Василев тези хора са спасени. Веднага са привлечени и кръводарители, от където започва и организираното кръводаряване в България“, допълни Венев.
Името на Д-р Никола Василиев е било избрано за кюстендилската болница през 1999 г. Въпреки своята скромност той е бил един изключителен хирург, спасил хиляди животи.