Защо една онлайн връзка може да бъде по-интензивна, по-силна от тази с реалните партньори в живота? И каква е връзката между истинската и романтичната любов? Тези теми разглежда в рубриката „По-здрави с Дарик Югоизток“ - любовният психотерапевт д-р Катя Пенева.

„Ситуация, която ще ти коства много усилие и време за да споделиш с човека до себе си, се оказва, че лесно споделяш на непознат в нета. А от отсреща можеш да получиш обективен, безпристрастен съвет.

Маските падат лесно. Защо? Участвайки в безопасна среда на общуване, можеш да избереш не само своите граници, но и начина, по който искаш да бъдеш приет. Самото общуване в социалните мрежи има положителен тон, който дава усещането, че не си във враждебна среда. Така човекът се чувства не само защитен, но и приет. Получаваш като бонус и банка от социални контакти, към която във всеки едни момент можеш да посегнеш“, коментира положителните страни на онлайн общуването д-р Пенева.

Според нея този модел на близост залива все повече различни таргети и заема все по-голямо пространство. „Дори децата имат нужда от дневник, където не просто да споделят, но и да съхранят своите преживявания. Тази нужда получава наситено удовлетворение в социалните мрежи. А честността на този род общуване е застрахована срещу умишлено нараняване, както би се случило в реални взаимоотношения“, допълва тя.

Негативи обаче също не липсват. Независимо, колко дълбоки корени пускат връзките в интернет, плодовете от тях рядко са добри. За добрите и лошите страни на любовта зад екрана и причините за тях, чуйте повече от любовния психотерапевт в звуковия файл: