
Кметът на Видин приветства предложението Видин да получи статут стара столица на България, съобщиха от пресцентъра на общината.
Д-р Цв.Ценков нееднократно е поставял въпроса за правото на Видин основателно да бъде обявен за една от старите столици.
Темата бе коментирана и на организираната от него на 10 януари тази година среща с видинските депутати Петър Миланов, Филип Попов и Иво Атанасов, който е и един от вносителите на законопроект за старите столици вчера в Народното събрание. Така град Видин ще намери място в новия законопроект за старите столици на България. Крайдунавският град е вписан заедно с Плиска, Велики Преслав и Велико Търново. Видин е включен в Закона за старите столици на България с "Калето", тоест територията, която попада в очертанията на старите крепостните стени. Но не само старата част, а територията на целия град ще се планира съвместно от държавата и Общината.
Д-р Ценков приветства законодателната инициатива, с чието осъществяване Видин ще има реален шанс да заеме полагащото му се място като град с богата история и култура и да се превърне в притегателна туристическа дестинация. Много важно е и това, че в законопроекта са определени териториите на селищата стари столици, където град Видин е посочен със средновековната крепост „Баба Вида“ и груповата археологическа недвижима културна ценност „Бонония“.
По този начин ще се даде възможност държавата да предоставя целеви средства всяка година по бюджета на Министерството на културата за проучвания, планове и проекти за консервация и реставрация на недвижими културни ценности и за маркетингови дейности по туристически продукт „Стари столици на България“.
От началото на своя мандат кметът на Община Видин лобира за това Видин да получи статут на стара столица на България. В писмо до министъра на културата Атанас Атанасов, изпратено на 7.01.2022 г. д-р Цветан Ценков отбелязва: „Като последна средновековна столица на България, нашият град заслужава да заеме полагащото му се място и да се превърне в исторически, културен и туристически център на Северозапада. Видин е един от силните духовни центрове на страната ни и порта на България към Европа. Възможностите за неговото развитие трябва да са сериозен ангажимент на държавата, защото само с решаващата подкрепа от нейна страна бихме могли да осъществим намерението за възраждането на нашия град и превръщането му в привлекателна дестинация с уникални и съхранени културно-исторически паметници“.
Видин е бил столица на България през 14-ти век. Той е бил седалище на един от последните български царе Иван Срацимир, на който неотдавна бе издигнат паметник. От 1280 година с прекъсвания Видин се е управлявал от династията на Шишмановци. Всяко слово на видинските кметове по различни поводи и на митрополит Дометиан представя Видин като „старопрестолният ни град".
В продължение на усилията за развитие на туристическия потенциал на Видин, утре (28.01) д-р Ценков ще проведе работна среща с екипа, разработващ проект за нова модерна визия на Крайдунавския парк, където се намират най-големите забележителности на нашия град. Тя предвижда създаване на места за културни прояви, изграждане на нови съоръжения за спорт и велоалеи, LED осветление и видеонаблюдение. По този начин паркът, който е паметник на парковото изкуство ще стане още по-привлекателен за жителите и гостите на Видин.