В Деня на народните будители 1-ви ноември в Регионален исторически музей-Плевен бяха официално представени каталог и изложба, посветени на 155 годишнината от рождението на генерал Владимир Вазов.

Каталог-албумът е издание по културен проект на Регионален исторически музей-Плевен, реализиран с финансовата подкрепа на Община Плевен.

Съставител и автор на текстовете и анотациите е д-р Димитър Петров – зам. дир. на РИМ-Плевен, а научен редактор е доц. д-р Стоян Николов.

За Дарик радио, д-р Димитър Петров кааза:

„Изданието стана много  пулно и съдържа над 120 снимки, които представят живота на ге. Владимир Вазов от постъпването му във Военното училище в София, до края на неговия земен път. Към каталога е приложена и брошура от 1936 г., когато той гостува на конференция на Британския легион в Англия, което всъщност е придобило легендарен статус. Затова сметнахме, че речите на всичките гостуващите в тази конференция да бъдат преведени, за да видят „бял свят“ пред широката публика“.

За участието  на научния редактор на изданието доц, д-р Стоян Николов от Военна академия „Г. С. Раковски“, д-р Петров каза:

„Неговата дейност беше изключително полезна тъй като, той ни помогна много в прецизирането на материалите като уточняване на имена на офицери, на места на събития, и без неговата помощ изданието нямаше да бъде толкова подробно и пълно“.

Относно изложбата, която беше открита непосредствено след представянето на каталога, д-р Димитър Петров сподели:

„Направихме изложба, която представя живота на ген. Владимир Вазов и освен фототаблата в изложбата, всички предмети всъщност не са лични на ген. Вазов поради простата причина, че се оказа, че институциите, към които се обърнахме нямат нищо лично негово и затова решихме да представим вещи и предмети от фонда на РИМ-Плевен, които отговарят на времето, в което той е живял“.

Изложбата съдържа офицерско въоръжение от Първата световна война, предмети на войнишкото творчество от 1917 г., когато самият ген. Вазов като началник на 9-та плевенска дивизия е насърчавал тази дейност у войниците.

Наред с ордените и медалите, сред изложените обекти в изложбата е и реална възстановка на кметски кабинет, тъй като ген. Вазов е бил кмет на София в продължение на 6 години.

Д-р Димитър Петров отбеляза, че първото публицистично издание, свързано с живота на ген. Владимир Вазов е от 1992 г. поради това, че по време на социализма в България, той е бил напълно забравен, и интересът към неговата личност се възвръща след 1990-та година.

Относно възстановката на бюрото на ген. Владимир Вазов в изложбата, д-р Петров каза:

„Идеята ни е, хората да седнат спокойно на това бюро и да се потопят в епохата като сме оставили писалка, с която ако те влязат в ролята на ген Вазов, да оставят послание към хората днес“.

Със свои материали в изданието участват: НИМ-София, РИМ-София, Централен държавен архив-София, Къща-музей “Иван Вазов”- Сопот и частни колекционери – Николай Гичев и Дочо Николов.