Борислав Михайлов, който бе начело на българския футбол 18 години, подаде оставка в края на ноември. Това се случи след като протестът на футболните привърженици срещу Михайлов на 16 номеври се превърна в погром в центъра на София, припомня dsport.bg.
Последиците от сблъсъците между феновете и полицията доведоха до политическо напрежение и искане на оставките на вътрешния и спортния министър. Ден след протеста Михайлов бе разпитан в антикуропционната комисия във връзка с "черно тото", а на 22 ноември бе разпитан и от депутатите в парламентарната спортна комисия. Всички политически партии без ДПС поискаха оставката на Михайлов, който до последно отказа да поеме отговорност за събитията от 16 ноември.
Как се стигна до тук?
Борислав Михайлов е най-дълго управлявалият българския футбол. Той беше избран през 2005 г. на конгрес, когато беше свален Иван Славков-Батето. Бившият вратар беше първи вицепрезидент на Славков от 2001 г. Михайлов беше преизбиран няколко пъти на конгреси на БФС. За втори път Михайлов подава оставка - първият беше през октомври 2019 г., ден след загуба на националния отбор от Англия с 0:6 в мач от европейските квалификации. Тогава двубоят беше белязан от расистки прояви на стадион "Васил Левски".
Събитията доведоха до спешна намеса на тогавашния премиер Бойко Борисов. Той обяви, че сваля доверието си от Михайлов, а пък за по-голяма ефективност се стигна и до спешна акция на ГДБОП и спецпрокуратурата във футболната централа в Бояна. Под този натиск Борислав Михайлов бе принуден да подаде оставка.
Оставката му през 2019 г. беше белязана от призив на тогавашния премиер Бойко Борисов Михайлов да си ходи, а спортният министър Красен Кралев обяви, че държавата преустановява работа с това ръководство.
Година и девет месеца по-късно Михайлов се завърна на поста, оттегляйки оставката си. Това съвпадна с падането от власт на Борисов.
За изненада на всички Михайлов оттегли оставката си през април 2021 г., само два месеца преди да се проведе извънреден Конгрес за избор на ново ръководство. А същевременно бяха приложени различни машинации за отлагането на самия Конгрес.
Новината бе най-неприятна за Димитър Бербатов, който само ден преди това бе обявил кандидатурата си за президент на БФС. Михайлов се върна официално начело на футболния съюз след решение на съда в началото на юни.
Разигралите се след това събития и до днес са позор за българския футбол и пораждат множество въпроси и недоумение.
"Точно преди 558 дни бях тук и си подадох оставката по същите причини, по които сега съм тук и си я оттеглям. Сега абсолютно гордо мога да застана пред вас и да кажа, че си починах и съм готов за вас - напоследък ви беше скучно без мен, очевидно. Без да е много нескромно, не видях футболът в България по някакъв начин да се подобри в каквото и да е отношение след моето оттегляне. Аз съм отговорен човек и по същата причина се връщам", каза през април 2021 г. Михайлов.
След като Михайлов оттегли оставката си, стана ясно, че Конгрес през юни няма да има, но такъв се проведе през октомври 2021 г. Той бе извънреден, след като Димитър Бербатов и екипът му събраха подписка с желанието на повече от една трета от клубовете в системата на БФС.
Първоначално Изпълнителният комитет на тогавашното ръководство на БФС отхвърли подписката като невалидна. Но след като Софийският градски съд реши, че тя е правомерна, бе обявено провеждането на конгрес на 12 октомври 2021 г. През септември от БФС бяха насрочили редовен Конгрес за средата на месец март 2022 г.
Борислав Михайлов спечели със "златен глас", но конгресът бе сериозно опорочен. Той се проведе при непрозрачност за медиите, които бях допуснати до залата само за няколко снимки, а след това на журналистите бе осигурена картина, но не и звук от случващото се в Зала 1 на НДК.
Останаха и множество съмнения за тежки нарушения на устава и процедурата при провеждане на конгреса, както и около броенето на гласовете. Михайлов спечели с 241 гласа в своя полза, а Бербатов събра 230.
В началото на форума бяха обявени 483 регистрирани делегати. Уставът на БФС изрично постановява, че за победа на първи тур са необходими повече от половината гласове на присъстващите делегати – това са 242 гласа. Все пак Михайлов спечели с 241, защото една бюлетина бе невалидна, а трима делегати не бяха гласували.
Оказа се, че че пратениците на 25 клуба не са пристигнали или не са били допуснати до конгреса, а имаше съмнения за множество нередовно регистрирани делегати.
Вписването на Михайлов за пети пореден мандат се забави, защото през ноември 2021 г. два състава на Софийски градски съд постановиха спиране на вписването на решенията на конгреса на БФС, включително избора на Борислав Михайлов за председател. Три футболни клуба бяха обжалвали решенията на конгреса на БФС заради "множеството нарушения на процедурата по неговото провеждане".
През януари 2022 г. Димитър Бербатов отново поиска свикване на нов изборен Конгрес и промяна на дневния ред на Конгреса, предвиден на 18 март 2022 г., свикан от изпълкома през септември 2021 г.
БФС игнорира подписката от клубовете, организирана от Бербатов, но не спомена нищо за отмяна на Конгреса в средата на март.
Това се случи на 1 март. Тогава, след среща на Изпълкома на футболния съюз, Борислав Михайлов обяви, че Конгрес в средата на месеца няма да има. Като основна причина бившият вратар на националния отбор посочи решенията по жалбите от предишния конгрес през октомври 2021 г., които ще излязат след 18 март.
Тогава Михайлов изненадващо заяви, че и без това този конгрес няма да бъде изборен, въпреки че в края на януари бе заявил, че той ще се проведе по заявения дневен ред, следователно би трябвало да има избори.
Макар конгресът да бе отменен, БФС реши да запази зала 3 на НДК за 18 март с обяснението, че ще се провежда конференция с неясна цел. Бербатов заподозря, че Михайлов ще се опита да проведе конгрес без участието на неговите поддръжници. Бившият нападател на Манчестър Юнайтед организира клубовете, които го подкрепят, да се явят пред НДК в посочените ден и час.
След трудности да влезе в сградата и залата, Бербатов успя да започне провеждане на Конгрес, на който не присъстваха нито представители от БФС, нито от УЕФА или ФИФА. Така Бербатов бе обявен за президент на футболния съюз на конгрес от 76 делегати, които представляват едва 11% от общия брой на футболните клубове в България.
През юни 2022 г. Софийски градски съд се произнесе и отмени всички решения от Конгреса през октомври 2021 г. След обжалване от БФС обаче решенията на първа истанция на Софийски градски съд бяха отменени от Апелативен съд-София в началото на януари 2023 г.
Същевременно проведеният от Бербатов конгрес през март бе обявен за незаконен от две съдебни инстанции.
Търпението се изчерпа след срамното поражение на България от Литва с 0:2 в София в средата на октомври. Футболните привърженици започнаха ясно да заявяват своето мнение по трибуните.
Организаицията за протеста срещу президента на БФС започна няколко дни след срамното поражение с 0:2 на националите срещу Литва в София на 14 октомври. Той трябваше да се проведе на трибуните на националния стадион "Васил Левски" по време на евроквалификацията срещу Унгария на 16 ноември.
Мачът обаче бе преместен от София в Пловдив и то пред празни празни трибуни. От БФС казаха, че причината е официално писмо от УЕФА, с което се препоръчва мачът да бъде преместен заради високата оценка на риска и сериозна опасност за обществения ред поради готвения протест.
След като се оказа, че мачът не може да се играе на стадион "Христо Ботев" в Пловдив, той бе върнат в София, но пред празни трибуни.
Това обаче не попречи протестът да се проведе пред стадион "Васил Левски“, когато напрежението ескалира и се стигна до размирици в центъра на столицата.
На 26 ноември миналата година Борислав Михайлов подаде оставка след поредна серия искания да се оттегли и след като се разбра, че е загубил политическа подкрепа.