Родителите да четат на децата от най-ранна възраст, защото това стимулира развитието им, уменията им - социални, емоционални, обогатява изключително много речника им, каза детският психолог Надежда Евгениева по време на последната за годината „Работилница за емоции“, която се провежда в Регионална библиотека „Христо Ботев“ – Враца.
Темата на срещата бе „Как да избираме книги за децата в дигиталната ера и как книгите влияят на детското развитие”.
Детския психолог Евгениева разказа как развитието на читателските умения стимулира творческото въображение, учи децата да мислят с образи, помага за изграждането на емоционалната интелигентност и лекота в общуването.
„Родителите се затрудняват в избора на книги за децата в този дигитален свят.
Самата тема я направихме с цел да обърнем внимание на важните неща и да подчертаем, че любовта към четенето не идва на седем години, когато детето тръгва в първи клас. Любовта към четенето се създава още от най-ранна възраст от родителите, там се заражда и вече в училищна възраст се развива.“
Психоложката посъветва родителите при избора на книги да се водят не само от това за каква възраст са подходящи, а и с това какви са интересите на детето и от какво се вълнува, не бива изборът му да е отнет и да се чете само това, което преценят възрастните.
„Работилница за емоции“ бе последната от поредицата, насочена към родители на деца от 0 до 7 години.
Организаторите от библиотеката потвърдиха , че подобни срещи предизмикват интерес и обмислят инициативата да продължи и през следващата година.
Още по темата
- Регионална библиотека Враца отваря пета работилница за емоции за родители в събота с детския психолог Надежда Евгениева
- Анна Маринова представя „Цветен прашец за събиране” в библиотеката във Враца
- Национална библиотечна седмица и „Зелено четене“ започват във Враца през май 2024 г.
- Конкурс за ученическа рисунка “Да спасим пчелите” обяви Регионална библиотека Враца