Сборникът с разкази, получили награди и номинации в Международния литературен ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”, организиран от Център за еврейско-българско сътрудничество „Алеф”, вече излезе от печат. 

В литературния форум участваха над 300 младежи от България, Израел, Германия, Румъния, Австрия, Унгария, Украйна, Словакия, Полша, Испания, Франция и Латвия. Те включиха в надпревара за призовите места в 2 категории – за художествен и видео разказ. Сред участниците в категория „Художествен разказ” журито отличи 17 автори от България, Румъния, Израел и Словакия. Техните творби са събрани в сборника, който носи заглавието на конкурса – „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”.

Журито даде висока оценка на разказите. Определи ги като четиво, предизвикващо дълбок размисъл не само за престъпленията от миналото, но и за проекциите, които младите хора правят към нашето съвремие - пъстра палитра от образи и от истински уроци по човечност. Разказите, написани с типичната младежка дързост, притежават всички качества на стойностната художествена литература.

Изданието представя още и литературния конкурс от неговото възникване през 2013 г. досега, като поставя фокус върху последната, единадесета надпревара, оценката на журито и на всички, помогнали за реализирането на голямата идея паметта да бъде съхранена и младежите да бъдат вдъхновени за бъдещи литературни изяви. Публикувани са и впечатления на финалисти, присъствали на церемонията по награждаването в Бургас през юни т.г., която неизменно, след всяко издание на конкурса, оставя незабравими спомени, създава нови приятелства и възпламенява желание за следващи творчески успехи.

Това е седмото поред книжно издание на Център „Алеф”, който всяка година събира в сборник отличените конкурсни творби. Министерството на образованието определи сборниците като уникално учебно помагало за изучаването на история и литератури и ежегодно ги включва в националната кампания  „Час по достойнство”. Център „Алеф” се надява и последното му издание да се превърне в настолна книга, ценен помощник и допълнение към българския литературен и исторически архив.

В електронен вариант сборникът ще бъде ще бъде достъпен на уебсайта на Център „Алеф” https://alef-bg.org/.