Иран ще предприеме ответни мерки срещу Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) във връзка с резолюция, в която се критикува липсата на сътрудничество на Техеран с ядрения надзорен орган.

В четвъртък Съединените щати, Великобритания, Франция и Германия внесоха предложение, прието от агенцията на ООН, което е второто по рода си в рамките на шест месеца.

Говорителят на иранското външно министерство Насер Канани обяви отговора в коментар в неделя вечерта.

“За смелия народ на Иран”. Капитанът на отбора изрази подкрепа от трибуната на Световното

"В отговор на неотдавнашните действия на три европейски държави и Съединените щати за приемане на резолюция срещу Иран Организацията за атомна енергия на Иран взе решение за някои първоначални мерки", каза той.

"Прилагането на тези мерки беше осъществено днес в присъствието на инспектори на МААЕ в комплексите за обогатяване на уран в Натанз и Фордо", добави той, без да уточнява какви са били мерките.

Той също така намекна за вероятността следващото посещение на делегацията на МААЕ в Иран да бъде отменено.

Иранските власти задържаха известни актриси (снимки)

"Пътуването на делегацията на МААЕ до Техеран беше одобрено в рамките на споразумението с агенцията", каза Канани, като добави обаче, че "следващите стъпки на Иран ще бъдат предприети в съответствие с новите условия".

Въпреки това той заяви също, че "Ислямска република Иран винаги е готова да отговори по подходящ начин на действията на западните страни, когато те се върнат към своите ангажименти".

В събота външният министър на Иран Хосейн Амир-Абдолахиан осъди резолюцията, като обвини четирите държави, че се опитват да упражнят "максимален натиск" върху Техеран на фона на двумесечните общонационални протести в ислямската република.

Нови 13 компании, търгували с Иран, попадат в списъка със санкции на САЩ

Резолюцията беше приета в условията на безизходица по отношение на недекларираните уранови частици в Иран и преговорите, целящи да съживят ядреното споразумение на Техеран със световните сили от 2015 г., са в застой.

Споразумението, което Иран постигна с Великобритания, Китай, Франция, Германия, Русия и САЩ, даде на Техеран облекчение от санкциите в замяна на гаранции, че няма да може да разработи или придобие атомно оръжие. 

Сделката се разпадна след едностранното оттегляне на Вашингтон през 2018 г. по времето на тогавашния президент Доналд Тръмп.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм