
Филип Морис, стартира продажба на системата за нагряване на тютюн IQOS в Атланта, Джорджия чрез лицензирания си представител за американския пазар Алтрия предаде CNBC.
IQOS се разработва повече от 10 години от Филип Морис, като две години отне прегледа на научните данни на компанията от Американската агенция по храни и лекарства (FDA), която регулира тютюневите изделия в САЩ.
Агенцията по храни и лекарства (FDA) разреши продажбата на IQOS в САЩ през април тази година, определяйки продукта като „подходящ за опазване на общественото здраве“, като за целта издаде строги маркетингови указания, насочени към осигуряване употреба на IQOS само от пълнолетни пушачи, за да се предпазят младите хора и непушачите, а пушачите да намалят вредата за себе си.
IQOS не е нито изпаряващо устройство (електронна цигара), нито обикновена цигара. Устройството нагрява тютюна, без да го гори, като идеята е потребителите да получат никотин като при цигарите, но с по-малко токсини и вредни вещества.
Регулаторите в САЩ вече се борят със скока на ползване на вейпинг продукти от тинейджъри, в съчетание с мистериозното белодробно заболяване, от което боледуват повече от 1000 души през последните месеци там. Епидемията накара здравните служители по целия свят да започнат да изтеглят електронните цигари от рафтовете на магазините.
Разработването на IQOS е започнало от Филип Морис Интернешънъл и Алтрия още, когато компаниите все още бяха обединени, и Филип Морис продължи научните проучвания и през 2014 г. пусна IQOS за първи път в Нагоя, Япония и Милано, Италия. Оттогава до сега системата за нагряване на тютюн се предлага на 48 пазара по света, като САЩ е най-новият – 49ти. В САЩ Алтрия ще предлага продукта IQOS на ФМИ, за което е сключено лицензионно споразумение.
На някои места, като Япония и Русия, IQOS е стигнал сериозни продажби, а в други, като Канада и Обединеното кралство приемането се случва бавно. Не е ясно как американските потребители ще реагират на IQOS.
За разлика от електронните цигари, IQOS използва истински тютюн. Устройството нагрява тютюна, вместо да го гори, като по този начин няма химичния процес, който се случва при пушенето на цигара и при който се образуват много вредни токсини.
Според Алтрия, ползването на IQOS наподобява пушенето на цигара и затова е привлекателен заместител за пълнолетните пушачи, които иначе биха продължили да пушат цигари. От приблизително 34 милиона пълнолетни пушачи в САЩ, Алтрия изчислява, че около 20 милиона търсят алтернативи, тъй като електронните изпарители, които са опитвали не са били за тях, заяви говорителят на Алтрия Дейвид Сътън пред CNBC.
В IQOS магазина в Атланта служител стои на входа, проверява документ за идентификация на посетителите и ги пита дали пушат цигари. Ако са под 21 години или не пушат няма как да влязат в търговския обект.
Алтрия трябва да изпраща всички реклами, които иска да пуска за IQOS до FDA 30 дни предварително, да въведе контрол и независима проверка на възрастта, както и идентификация, когато се извършва онлайн продажба. Правилата в САЩ изискват още да има пълна прозрачност, когато се използват популярни личности за популяризиране на IQOS, трябва да води подробни записи и да изпраща тримесечни отчети на FDA за продажбите си, включително подробности като демографски данни за своите клиенти и колко са преминали напълно към IQOS или комбинират бездимните продукти с обикновени цигари. Компанията също така трябва да изпраща годишен доклад с подробна информация, включващ информация за всички докладвани нежелани реакции, ако има такива.
„Ще следим внимателно пазара, включително как компанията предлага тези продукти и ще предприемем необходимите действия, за да гарантираме, че продаването на тези продукти в САЩ остава подходящо, като се уверим, че компанията спазва маркетинговите ограничения на агенцията за предотвратяване на достъпа и излагането на младежи “, казва в изявление директорът на Центъра за тютюневи изделия на FDA, Мич Целер.
IQOS e първият и единствен тютюнев продукт с електронно нагряване, получил разрешение за продажба в САЩ от FDA. Прегледът на Американската агенция по храни и лекарства установи, че аерозолът, който се произвежда при употребата на IQOS, съдържа по-малко токсични химикали от цигарения дим. Той също така открива, че много от идентифицираните токсини присъстват в по-малки количества в парата на IQOS в сравнение с цигарения дим. Въпреки това, IQOS не може да бъде рекламиран като по-малко вреден от цигарите, докато Американската агенция по храни и лекарства не се изкаже по второто заявление на Филип Морис за „продукт с модифициран здравен риск“.
Източник: CNBS