
И през новия поливен сезон цената на водата се запазва същата като миналата година. Това обяви управителят на „Напоителни системи“ ЕАД – клон Средна Тунджа инж. Пламен Иванов. Той припомни, че вече няколко години цената не е повишавана.
„Нашата цена е двукомпонентна, на декар тя е 15,54 лв., като кубик вода е 0.20 лв. През 2024 г. са поливани 54 145 дка, а очакванията ни за 2025 г. са площите да са 69 000 дка, което е увеличение с 27.4%“, коментира Пламен Иванов.
Към момента обемът на язовир „Жребчево“ е 137 млн.куб.м. „Очакваме с пролетните валежи нивото да се покачи преди поливния сезон. Всичко зависи от дъждовете през април и май. Има достатъчно вода, което е по- важно за земеделците, за да са спокойни. Нивото не е рекордно ниско. За успокоение в много сушавите години притокът на язовира е около 140 млн., а разходът ни за напояване е около 100 млн. Така че дори и при поредица от сушави години, вода за напояване на земеделците ще има“, каза инж. Иванов.
Той увери, че към момента не се подава вода към ВЕЦ-овете. „Единствено вода се подава след разрешение на МОСВ. Ние като Дружество имаме разрешение за напояване, в което между 80 и 100 млн. куб. м. ни трябват, за да обезпечим земеделците и те да имат един спокоен поливен сезон. А що се касае до твърденията, че водата на река Тунджа се пренасочва към Марица, това трябва да кажат контролните органи от Басейнова дирекция“, обясни управителят на Напоителни системи.
По отношение на ремонтните дейности Пламен Иванов припомни, че миналата година са изпълнени три проекта за обновяване и рехабилитация. „Тази година Клон „Средна Тунджа“ кандидатства с още три участъка за подобряване на експлоатационния живот и намаляване на загубите. Със сигурност има нужда от ремонт и на други участъци, за които също подготвяме проектна документация. Но всичко зависи от финансирането. Ние имаме 300 км канална система и тръбопроводи, които имат нужда от ремонт. В момента кандидатстваме за обновяване на най – компрометираните участъци, където сме имали повече загуби или такива, към които имаме интерес за напояване. Фокусирани сме върху това, където има нужда от напояване, ние да можем да удовлетворим земеделските стопани“, каза още Пламен Иванов.
По думите му, служителите от клон Средна Тунджа непрекъснато извършват проверки, за да се ограничат злоупотребите. „Имаме достатъчно екипи, с които можем да реагираме. Имаме дрон, с който се заснемат площите и се отчитат водните количества. Така, че очакваме един спокоен и успешен поливен сезон и за земеделците, и за Напоителни системи“, допълни инж. Иванов.