Около 10 % от туристите във Варна посещават и музеите в града. Това заяви в студиото на Дарик директорът на Регионалния исторически музей Игор Лазаренко.

„Ако има дъждовни дни, в музеите има повече посетители. За нас е по-важно да има разнообразие при туристите. Войната ни откъсна от руския и украинския пазар и това промени и броя на посещенията.“

„Халколитният некрополол е емблематична експозиция за Археологическия музей. Скоро открихме постоянна монетна експозиция, а през юли предстои да ни гостува изложба с подаръците на Тодор Живков, която е на музея в Правец”, добави Лазаренко.

Притегателно място за чуждестранните туристи е и Аладжа манастир. Директорът на музея се надява да бъде отпуснато финансиране за анкерно укрепване на ската, на който се намира той.  

„На Римските терми бе укрепена източната кула, която бе най-рискова. Има високи стени, които също не са в добро състояние. Надявам се да получим отново общинско финансиране за тях през следващите години. Там можем да правим само аварийни ремонти, тъй като има проблеми със собствеността, която е държавна, църковна и частна. Имаме договор със социално предприятие за почистване на термите от растителността. За базиликата между  частни сгради на улица „Хан. Крум“ има стара идея да бъде покрита със стъкло, като се изложат откритите там артефакти”.

За пространството в градинката на улица „Цар Симеон” пред бившето заведение „Планет” има одобрено задание за проектиране и са предвидени средства за изработване на работен проект за туристически център.

„Там подпочвените води са много високи, тъй като самата порта е била до брега на морето. Останки от пристана, използван през Средновековието и Възраждането, има на мястото на бензиностанция „ОМВ” и на подлеза на жп гарата. Когато в района се строят високи сгради с големи основи, в незастроените пространства се увеличават подпочвените води. Притеснявам се мястото да не се превърне в сметище, защото хората си изхвърлят боклуците в изкопа”.

Според Лазаренко е по-добре археологическите паметници отново да бъдат заривани, ако не могат да бъдат експонирани по начин, който да ги съхрани.