Голяма зала за прием на украински бежанци в Пловдив е необходима, не за да се настанят постоянно нуждаещите се, а да могат да изчакват, докато ги поемат всички институции, за да се обработват по-лесно документите им и да се създаде по-добра координация. Това съобщи в обзорната седмична програма на Дарик Пловдив областният управител Йордан Иванов. След като ректорът на ПУ "Паисий Хилендарски" отказа спортната зала на университета да бъде превърната в център за настаняване, а в зала "Олимпиада" тренират много деца, зала "Колодрума" е единственият резервен вариант към момента, обясни Иванов.

По отношение предложението на местната управа Белодробна болница да бъде ремонтирана и превърната в Център за бежанци, областният управител заяви, че ще направи всичко възможно да помогне за възстановяване на здравното заведение, но не може да приеме защо, след като ГЕРБ са били толкова години в управлението и са държали, както местната, така и държавната власт, не се е реализирал проектът за възстановяване на болницата, вкл. и превръщането й в Център за палиативни грижи.

"През март 2020 г. кметът Здравко Димитров говори държавно финансиране за възстановяването й заради COVID-кризата. Областен управител е Дани Каназирева. Държавно финансиране няма, нито общината прави нещо, за да осигури ресурс по друг начин. Въпреки че са изтеглени заеми за 100 млн. лв. 

Вече е март 2022 г., минали са две години и има ново предизвикателство - война в Украйна. Идеята, държавата да ремонтира Белодробната болница, се рециклира - този път, за да се превърне в център за настаняване на бежанци. 

Ето защо:

Безспорно е, че болницата трябва да бъде възстановена и ако има нужда от съдействие от държавата, аз като областен управител ще сторя нужното това да се случи. Но не тичаме ли след вятъра? Да речем, че се отпуснат пари за ремонт - трябва да се проектира, да се обяви обществена поръчка, да се строи, ще минат например 2 години, защото приблизително толкова отнемат законовите процедури. Каква е гаранцията, че войната в Украйна няма да е свършила - и дай Боже да е - за да се мотивира искането на 10 млн. лв. от държавата с бежанския въпрос?

Смисълът да говорим за бежански център е да се действа бързо - утре, вдругиден, другата седмица - за да може да бъдат настанени хора, бягащи от война. 

Второ - в Плана за интегрирано развитие на община Пловдив е предвидено Белодробната болница да се превърне в център за палиативни грижи. Прогнозната стойност на заложения проект е 35 млн. лв., срокът за реализация е 2027 г., а като отговорник за него е посочено юридическо лице.

Мен ме интересува как общината планира ремонт с държавни пари сега и как смята да управлява Белодробната болница в бъдеще, щом е заложено в ПИРО сградата да се превърне в нещо друго?

Трябва да е ясно винаги къде отива всяка стотинка на данъкоплатеца. Нека да възстановим Белодробната болница. Но е необходим отговор тези 10 млн. на данъкоплатеца кой ще ги управлява после. Защото общината е казала, че бъдещ проект ще се реализира от юридическо лице. 

Трето - Областната администрация на Пловдив дава подкрепа, в това число и с човешки ресурс, на всяко едно доброволческо усилие - пълна подкрепа за идеята за почистване на части от Белодробна болница, за дарения на матраци, подмяна на настилки, боядисване и всичко останало, ако това може да помогне. Но това няма нищо общо с искането на 10 млн. лв. държавно финансиране за ремонт, чийто хоризонт е години и не решава по никакъв начин проблема с настаняването на украински граждани, коментира още ефира на Дарик Йордан Иванов.

Според него, въпросът е, не дали ще стигнат 10 или 15 млн.лв. за ремонт на сградата, а кога ще стане той, защото трябва да се реагира спешно, ако дойде вълна от бежанци.

1200 бежанци  са настанени до момента на различни места в Пловдив и областта, но украинските граждани, пристигнали в региона са много повече. Има и такива, които идват в страната ни като туристи, а не като бежанци. Временна закрила се получава на няколко точки в града, а телефонът на координационния център в Пловдив е единственият в страната, който работи денонощно, утони Иванов. Центърът помага и на тези, които искат да си намерят на работа

Координационен център Пловдив – Украйна открива и денонощна телефонна линия за връзка – номерът е 032/ 605-550

Имейл адресът за връзка, информация и въпроси към Центъра е oa@pd.government.bg

Още чуйте в интервюто на Искра Койчева с областния управител на Пловдив Йордан Иванов.