Община Хасково стартира работата по проекта „Преход към климатично устойчиви общности“ в партньорство с Oбщинa Стамболово, Община Маджарово и Интернешенъл Девелопмънт Норуей АС, Норвегия. Той се осъществява по Програма „Опазване на околната среда и климатични промени“, с програмен оператор Министерство на околната среда и водите. 914 591 лв. е общата му стойност, а срокът за изпълнение- 24 месеца. 


Предстои да бъдат приложени иновативни пилотни мерки в областта на енергетиката и екологията, с краен резултат- намаляване на емисиите от парникови газове и популяризирането на екологични технологични решения в общините Хасково, Стамболово и Маджарово.


Първата мярка е интеграция на зелен водород към сградата на Дом за стари хора „Кенана“ в Хасково, където е предвидено да се интегрира водородна система към котелното стопанство, заедно с хибридна фотоволтаична система. С производството на високоенергийно гориво на място се очаква икономия на конвенционалното гориво с около 40% и намаляване на вредните емисии – SO2 (серен диоксид) с до 30%, CO2 с до 30%, NOX (азотен диоксид) с до 25%, PM (фини прахови частици) с 6 до 8 пъти. За целта ще бъде доставена и монтирана и хибридна фотоволтаична система за отопление от енергия от възобновяеми (ЕВИ), която ще бъде проектирана по начин, гарантиращ използването само за собствено потребление. 


Втората мярка предвижда въвеждане и инсталиране на слънчеви системи за битово горещо водоснабдяване в 3 детски градини в хасковските села Динево, Малево и Узунджово и детска градина „Звездичка“ с 5 филиала в община Стамболово.


Третата мярка е свързана с изграждане на зелена инфраструктура с цел намаление на количеството на отичащите се поройни дъждове. Включени са засаждане на 500 люлякови фиданки в югоизточния край на Младежки хълм (Ямача), Хасково, каакто и озеленяване на кръгово кръстовище и зацветяване с рози на паркови площи в Маджарово.