Изборът на Димитър Главчев за служебен премиер очевидно произтича от силно стеснения избор, който имаше пред президента. Такова мнение изрази в предаването "Стълбището" на Дарик радио социалният антрополог Харалан Александров. По думите му, ГЕРБ ще са много спокойни с Главчев.

"Като профил и като си CV, той е много подходящ и съвсем сигурно, че ГЕРБ ще са много спокойни с него. Със сигурност им дава предимство от гледна точка на големия разказ за завръщането на ГЕРБ в ново качество като една не просто приемлива, а като доминираща, структурираща, система, проевропейски или евроатлантическа, каквото и да означава това в днешно време, партия, която е така да се каже неизтребима. Понеже е навсякъде, където и да погледнеш и да се обърнеш виждаш хора, които по някакъв начин са били близо до или част от ГЕРБ, или са работили с него. Този очарователни флирт, който Борисов има с Христо Иванов, е пример за това. Човек, който е бил някак си около него, никога не става докрай враг", анализира Александров.

За Бойко Борисов винаги е било най-важно отношението на хората, които подкрепят ГЕРБ. Имаше голямо разочарование в партията, коментира още антропологът.  По думите му, полезният ход на "Продължаваме промяната" е "спешно да се образова".

“Полезният ход на ПП, не знам дали не е късно за него, е спешно да се образова. Те понеже дойдоха с такава версия за себе си, като научени, като хора, които знаят истината и идват тука на тая варварска, несъвършена територия, да ни я донесат, разбира се с печата на хегемона от Харвард, изпаднаха, според мен, в много голям капан от самото начало по силата на неспособността да те чуват и да се и да се учат от движение. За разлика от другите които са street wise,  нали Борисов най-вече, тоя човек който носи знанието в тялото си...

Истински голямото разочарование, голямата депресия и голямата мъка, според мен  настана, когато се оказа, че знанието, което вероятно е релевантно за академичните среди в Харвард, се оказа доста трудно съвместимо с политическата реалност и култура тука. Според мене те не разбрах навреме, че трябва спешно да започнат да се образоват и да намерят начин да го имплементират, да намерят как да ашладисат тази среда с това, което имат като компетентност. После това, което се оказа, че голяма част от тая компетентност е въобразена, нереална и измислена и накрая се оказа, че започнаха да правят поредица от грешки и да се държат разрушително”, каза още социалният антрополог.

Цялото интервю с Харалан Александров, гледайте в прикачения файл.