"Хъб за свободни умове", звено за млади и иновативни хора, които са готови да работят за своя град, планира да създаде екипът на новия зам.-кмет с ресор “Европейски проекти, дигитализация, бизнес развитие и образование” Владимир Темелков.

Концепцията включва експерти от бранша, които да работят заедно по темата за дигитализацията и умни градове.

Вратите ни са отворени за ентусиасти от всички училища и университети. Млади учени и експериментатори биха били много полезни в създаването и използването на изкуствен интелект в образованието, управлението на общинската администрация, както и в различните общински предприятия, за да оптимизираме доста тежката административна работа с нови идеи и приложения на различни софтуерни продукти“.  

Това заяви още в обзорното интервю за слушателите на Дарик радио новият зам.-кмет, с ресор “Европейски проекти, дигитализация, бизнес развитие и образование” Владимир Темелков.

Като успешен и работещ пример в тази насока Темелков посочи „Софийска вода“, където е приложен изкуствен интелект за откриване на загуби във водопреносната мрежа, показващ точна локация до сантиметър, без нуждата от човешки фактор.

Въпросът за задържането на образованите млади хора в Пловдив и региона е от ключово значение, особено предвид невъзможността на част от компаниите да осигуряват европейски заплати. Въпреки това, има изключения - много фирми са осъзнали, че без конкурентни възнаграждения няма резултати, коментира още в ефира на Дарик зам.-кметът.

По думите му, Ковид-19 и последващата рецесия са помогнали за филтриране на фирмите в региона, като само най-силните и най-големите са оцелели.

Работодателите трябва да бъдат коректни, да вдигат заплатите, да не търсят готови кадри,  да не подлагат хората на изпитания, които не могат да преодолеят, категоричен е Темелков, който идва в общината от успешния частен бизнес.

Развитието на Тракия икономическа зона също е от съществено значение за икономиката на региона.

Според Владимир Темелков, пълната дигитализация и прозрачност на всички общински услуги, включително тези в помощ на бизнеса и инвеститорите, е абсолютно задължителна. Очакванията са процесът да завърши до 2025 година.

Основните проекти, които той изброи като приоритетни за Пловдив, са въвеждането на географска информационна система (ГИС) и мащабно видеонаблюдение – разполагането на 2000 камери, които ще следят за нарушители в града. До записите ще има пълен достъп МВР, като ще се използва софтуерът на полицията.

Продължението на обзорното интервю с новия зам.-кмет на втория по големина град в страната с ресор “Европейски проекти, дигитализация, бизнес развитие и образование” Владимир Темелков може да чуете в аудиото.