На 3 октомври протойерей Кирил Синев – представител на Българската патриаршия в Букурещ, представи своя „Годишник на българската православна общност в Румъния“. Беше отбелязана и 120-годишнината от рождението на Димитър Добрев с презентация на „По страниците на вестник „Светлоструй“. Библиографски указател“. Модератор на вечерта беше журналистът Нели Пигулева.

Първият Годишник на българската църковна общност в Румъния е озаглавен „Братска любов“ на името на просъществувало кратко българско читалище „Братска любов“ в Букурещ. Книгата съдържа 96 страници с публикувани преглед на важни събития, свързани с българо-румънските църковни отношения през 2023 г., богословски текстове на съвременни български автори – преподаватели и общественици, слова и обръщения от съвместни съслужения на български и румънски клирици, новини и много снимки. На първо време годишникът ще се разпространява сред българите в Румъния, а след това и в богословските среди в България.

Отец Синев се надява да се намери финансова възможност годишникът да се издава ежегодно, разчитайки представителите на българската общност в Румъния също да се включат в процеса, като събират и изпращат свои снимки, преживявания, текстове от важни събития през годината.

Модераторът Нели Пигулева елегантно води сценария на вечерта, съчетавайки презентациите на две толкова различни издания. Библиографският указател „Горе сърцата! По страниците на вестник „Светлоструй“ е посветен на 120 години от рождението на Димитър Добрев – създател и редактор на вестника. Първият брой излиза през април 1928 г. като орган на Щръклевското народно читалище „Възраждане“. В библиографския указател са включени всички материали, публикувани във вестника, независимо от техния обем и характер. Те са обособени в 9 основни раздела: „Светлина, повече светлина!“, в който са включени уводните статии, както и статии, които призовават към духовно просветление, културно и социално издигане на народа; „Общество, политика, икономика“ със статии по обществено-политически, стопански теми, материали и вести, свързани с читалищното дело; „Просвета“, който включва статии за просвета на българското село, въздържателното дело, здравната просвета; „Културен живот“ и „Литературен живот“, където са представени всички материали и дописки за културните и литературни събития в провинцията: художествени изложби, театрални и оперни постановки, литературна критика, отзиви и рецензии за книги; „Художествена литература“, разделен на „Поезия“ и „Проза“; „Страници, посветени на литературни дейци“ – обособени са в отделен раздел, за да се представи вътрешното съдържание на страницата, като се запазва целостта ѝ; „Литературни приложения“ – разкрито е тяхното съдържание: стихотворения, разкази, статии, рецензии; „Други приложения“ – тук са включени илюстрациите на първа страница – репродукции на кар-тини на известни художници, фотоматериали, рекламни карета и обяви, както и кратки рубрики, поддържани редовно през годините. Разработени са два показалеца: Именен и Географски. Библиографският указател е предназначен за учени, изследователи, студенти и за всички, които проявяват интерес към развитието на българския периодичен печат, литературната критика и история. Многобройните дописки и съобщения от различни краища на България съдържат информация за политическия и културен живот в страната и правят указателя полезен за тези, които проучват и съхраняват местната история.

На презентацията на библиографския указател беше прочетен и откъс от книгата на Йордан Палежев „Антология „Русе“. От Любен Каравелов до Стефан Гечев“, посветен на Димитър Добрев и неговия „Светлоструй“.

Приятна изненада поднесе издателят Пламен Абаджиев, който подари на библиотеката стихосбирката на Димитър Добрев „Морски песни“, излязла от печат през 1934 г., „Ивановските стенописи“ на Асен Василев, изд. 1953 г. и юбилейния брой на „Светлоструй“ от 1933 г., отбелязващ петата годишнина от излизането на месечника за просвета, култура и литература.

Събитието е в рамките на ІV Литературен фестивал „Писмените съкровища на Долен Дунав“ и се подкрепя финансово от Община Русе по Програма Култура.